18 lipca 2024
  • Home
  • Biznes
  • Jakie zastosowanie może mieć w gospodarstwie rozwijarka do bel?
rozwijarka do bel

Jakie zastosowanie może mieć w gospodarstwie rozwijarka do bel?

By on 7 września 2021 0 219 Views

Rozwój technologii sprawił, że praca w gospodarstwie rolnym wygląda teraz zupełnie inaczej niż kiedyś. Nowoczesne urządzenia wykorzystywane w hodowli zwierząt i uprawie roślin sprawiają, że jest ona bardziej wydajna. Jednym z takich sprzętów wpisującym się w potrzebę praktycznych i funkcjonalnych rozwiązań, jest rozwijarka do bel. Jakie zastosowanie może mieć w Twoim gospodarstwie?

Urządzenia, dzięki którym stworzysz optymalne warunki bytowe dla zwierząt

Słoma to jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych jako ściółka w hodowli drobiu. Jest to ważny element wyposażenia kurnika – daje możliwość naturalnego zachowania (w przypadku kur jest to grzebanie), wchłania wilgoć z odchodów oraz wodę rozlaną w czasie korzystania z poideł. Co więcej, pochłania nieprzyjemne i groźne dla zdrowia zwierząt odory. Poza słomą do stworzenia ściółki wykorzystuje się również inne materiały m.in. suche wióry drzewne, torf, trociny, czy plewy z roślin motylkowych.

Złej jakości ściółka jest dobrą pożywką dla pleśni, grzybów i bakterii. Oprócz tego ważna jest jej regularna wymiana. Nawet najwyższej jakości materiał, nie będzie spełniał swoich funkcji, jeśli wchłonie za dużo wilgoci. Mokra ściółka może stać się przyczyną zabrudzenia upieprzenia i skorup jaj, a w najgorszym przypadku również oblepia pazury zwierząt. Kontakt z wilgotną ściółką (szczególnie u indyków rzeźnych i kurcząt brojlerów, które dużo leżą) może powodować również powstawanie wad nóg oraz pęcherzy piersiowych. To znacznie obniża wartość poubojową drobiu.

Jeszcze jakiś czas temu wymiana ściółki była pracochłonnym i bardzo męczącym zajęciem. Jednak, dzięki temu, że technologia poszła do przodu możliwa, stała się optymalizacja tego procesu. Obecnie coraz więcej rolników sięga po nowoczesne rozwiązania w postaci ścielarek, rozwijarek do bel, a także wielofunkcyjnych urządzeń, które łączą w sobie funkcje tych dwóch sprzętów. Pozwalają one na regularną wymianę ściółki przy mniejszych nakładach czasu, kosztów i energii.

Dwa w jednym, czyli wielofunkcyjne ścielarki służące do rozwijania bel

W wielu gospodarstwach zastosowanie znajdują urządzenia typu „2 w 1”, czyli wielofunkcyjne ścielarki służące również do rozwijania bel. Współpracują one zarówno z ciągnikami, jak i ładowaczami teleskopowymi, dzięki odpowiednim połączeniom. To bardzo ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ zamiast kupować ścielarkę i rozwijarkę możesz zainwestować tylko w jeden sprzęt spełniający wszystkie ważne zadania.

Rozwijarka do bel – do czego możesz ją wykorzystać?

Przy pomocy tego typu sprzętu możesz załadować bele i przewieźć je w konkretne miejsce (np. do zagrody). Jeśli zdecydujesz się na wielofunkcyjną ścielarkę, po dowiezieniu słomy, tam, gdzie jej potrzebujesz, będziesz mógł rozwinąć belę i przygotować ściółkę.

A co, jeśli wykorzystujesz materiał inny niż słoma? Czy w takim przypadku, rozwijarka będzie równie użyteczna? Tak, możesz korzystać z możliwości, jakie daje tego typu sprzęt również przy rozwijaniu siana oraz sianokiszonki zadawanej w korytarzu paszowym.

  Biznes