27 maja 2024
  • Home
  • It
  • Jakie obowiązki spoczywają na front end developerze?
Jakie obowiązki spoczywają na front end developerze

Jakie obowiązki spoczywają na front end developerze?

By on 13 czerwca 2018 0 2257 Views

Pojęcie Front End Developera jest bardzo szerokie, dlatego aby dokładnie określić obowiązki na tym stanowisku trzeba wziąć pod uwagę środowisko, w którym pracuje programista. W związku z ciągłym rozwojem różnorodnych systemów lub aplikacji, osoby o tej specjalizacji są bardzo pożądane na rynku pracy.

Czym zajmuje się Front End Developer?

Do określenia dokładnej specyfiki pracy programisty użyto podziału na Back End Developerów oraz Front End Developerów. Ci pierwsi zajmują się wszystkim, co znajduje się po stronie serwera – czyli reguły i zasady niewidoczne dla internauty. Natomiast drudzy zajmują się całą sferą wizualną – od grafiki, po układ strony i dostosowanie jej do różnych typów urządzeń.

Znajomość HTML oraz CSS

Fundamentalnymi językami kodowania, w których muszą specjalizować się Front End Developerzy to HTML i CSS. Cechą profesjonalisty jest umiejętność optymalizacji kodu w celu zachowania lekkości strony lub aplikacji webowej. W związku z tym, że programista Front End to osoba odpowiedzialna za aspekt wizualny projektu, musi także posiadać pewne wyczucie estetyki.

Znajomość JavaScript oraz jQuery

W związku z dynamicznym rozwojem internetu w ostatnich latach, coraz więcej usług czy zakupów dokonuje się za jego pośrednictwem. Z tego powodu znajomość języka JavaScript to obecnie bardzo duży atut dla programisty Front End. Jego obowiązkiem jest najczęściej odpowiednia komunikacja z API, aby wszystkie dane pochodzące z backendu mogły zostać zaprezentowane po stronie przeglądarki internetowej.

Istota lekkości strony w kwestii pozycjonowania wymaga także od Front End Developera znajomości jQuery, dzięki któremu można uzyskać ciekawe efekty animacyjne, dodać dynamiczne zmiany stron, czy realizować zapytania AJAX.

Wykorzystywanie gotowych rozwiązań

Programista Front End w dzisiejszych czasach powinien używać w swoich projektach gotowych rozwiązań, które minimalizują czas realizacji zadań. Niezwykle popularnym frameworkiem wykorzystywanym przez Front End Developerów jest Bootstrap. Główna korzyść ze stosowania tego rozwiązania leży w gotowej responsywności pod kątem urządzeń mobilnych.

Inne znane frameworki, których znajomości wymagają często pracodawcy są m.in. Angular JS, Foundation, czy Backbone. Prawda jest jednak taka, że programista dobrze znający JavaScript bez większego problemu odnajdzie się także w innych bibliotekach i frameworkach wymaganych przy pracy nad różnymi projektami.

Umiejętności interpersonalne

Obowiązkiem każdego Front End Developera zatrudnionego w dziale IT jest praca z zespołem. Nad różnymi stronami, systemami czy aplikacjami webowymi pracuje często wielu programistów. Sprawna komunikacja w zespole to zatem klucz do sprawnej realizacji projektów.

Front End Developer odpowiada często również za rozmowy z klientami. Z tego powodu powinien być zdolny do zrozumienia jego potrzeb i oczekiwań. Na każdym etapie musi także komunikować postępy prac i weryfikować, czy spełniają wymagania klienta.

Znajomość obecnych trendów

Branża IT cechuje się ogromną dynamiką zmian. To co było kunsztem kilka lat temu, dziś może być już wyłącznie standardem. Front End Developer powinien zatem być na bieżąco z obecnymi trendami, a wymaga to chęci i zaangażowania w ciągłe badanie konkurencji.

Z roku na rok wychodzą to coraz nowsze technologie lub aktualizacje istniejących systemów czy frameworków. Specyfika rynku IT wymusza zatem na programistach, w tym Front End Developerach, zdolności do szybkiej adaptacji. Developerzy stawiający na ciągły rozwój mogą liczyć na coraz większe zarobki sięgające nawet pięciocyfrowych kwot.

 

Inspirowane: Teamquest.pl – junior front end developer Warszawa

  It