29 marca 2024
  • Home
  • Medycyna
  • Jakie gabinety muszą posiadać separatory amalgamatu?
rodzaje-wypelnien-stomatologicznych

Jakie gabinety muszą posiadać separatory amalgamatu?

By on 13 września 2018 0 904 Views

Ministerstwo Zdrowia oficjalnie już zapowiedziało wprowadzenie obowiązku, zgodnie z unijnymi przepisami, względem którego gabinety stomatologiczne będą musiały zostać zaopatrzone w separatory amalgamatu. Ustawa ta zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.
Obowiązek stosowania separatorów nakłada na Polskę art. 10 ust. 4 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/852 z dnia 17 maja 2017 r. w sprawie rtęci oraz uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1102/2008.

Separator amalgamatu – funkcjonowanie

Urządzenia te służą do zatrzymywania i zbierania cząstek amalgamatu – w tym również cząstek znajdujących się w zużytej wodzie. Rozwiązanie to ma chronić środowisko przed rtęcią zawartą w usuwanych amalgamatowych wypełnieniach.

Na jakie gabinety spada obowiązek montowania separatora amalgamatu?

Cytując ze strony Ministerstwa Zdrowia, można dowiedzieć się, że w taki separator będą musiały wyposażyć się jedynie gabinety, „w których stosowany jest amalgamat stomatologiczny oraz usuwane są wypełnienia amalgamatu stomatologicznego lub zęby zawierające takie wypełnienia”.

Zaraz później możemy znaleźć informację, że „w separatory nie będą musiały być wyposażone na przykład gabinety ortodontyczne czy protetyczne, gdyż nie używają one amalgamatu i nie usuwają wypełnień amalgamatowych”.

Gabinety protetyczne zajmują się przywróceniem odpowiednich funkcji zniszczonych bądź utraconych zębów oraz poprawą stanu ich estetyki. Nawet utrata jednego zęba, może nieść ze sobą szereg zmian w jamie ustnej, dlatego, że każdy z nich ma przypisaną funkcję. Protetyka zajmuje się nakładaniem koron i mostów porcelanowych na podbudowie z metalu lub tlenku cyrkonu, jak również na implantach. Zajmuje się także tworzeniem licówek ceramicznych oraz instalowaniem wkładów i nakładów na zęby.
Gabinety ortodontyczne zajmują się leczeniem wad zgryzowych, szczękowo-twarzowych, a także korygowaniem nieprawidłowości. Leczenie ortodontyczne przeprowadza się w celach profilaktycznych i estetycznych, zazwyczaj przy pomocy aparatu ortodontycznego.

Zatem obowiązek instalowania separatora amalgamatu spoczywa jedynie na gabinetach dentystycznych, ponieważ jedynie one używają amalgamat i usuwają wypełnienia amalgamatowe w postaci plomb dentystycznych. Inne z gabinetów nie przyczyniają się do tak znacznej produkcji odpadów.

Dlaczego jedynie gabinety dentystyczne?

Amalgamat dentystyczny zawiera aż 50% niebezpiecznej rtęci, a także metale ciężkie takie jak srebro, cynk, miedź i cynę.
Zgodnie z rozporządzeniem UE, praktyki dentystyczne usuwają rocznie 3,7 tony rtęci, która trafia do kanalizacji, oznacza to właśnie, że są one najważniejszym i największym czynnikiem przyczyniającym się do zanieczyszczenia wody.

Wysoki poziom rtęci u ludzi źle wpływa na ich zdrowe funkcjonowanie. Związany z chorobami i dolegliwościami takimi jak choroba Alzheimera, ALS, utrata słuchu, przewlekłe zmęczenie, a także problemy reprodukcyjne.
Co jest bardzo istotne, nowe przepisy pozwalają, by w dużych wielostanowiskowych placówkach w separator wyposażony był jedynie jeden unit.

 

Materiał partnera: TrioDent – Klinika dentystyczna w Centrum Warszawy