3 grudnia 2023
  • Home
  • Finanse
  • Jakie formalności trzeba spełnić, by dostać pracę w Holandii od zaraz?
Jakie formalności

Jakie formalności trzeba spełnić, by dostać pracę w Holandii od zaraz?

By on 25 listopada 2018 0 555 Views

Holandia jest krajem słynącym z malowniczych widoków, a przeciętnemu Polakowi kojarzy się głównie z tulipanami i wiatrakami. Jednakże Holandia jest również państwem, do którego Polacy coraz chętniej wyjeżdżają w poszukiwaniu zatrudnienia. Jakie formalności należy spełnić, by owe zatrudnienie otrzymać? O tym poniżej.

Stałe i sezonowe zatrudnienie, praca w Holandii od zaraz

Polacy poszukują w Królestwie Niderlandów pracy stałej, ale także sezonowej. Warunki zatrudnienia są atrakcyjne, a koszty zakwaterowania możliwe do udźwignięcia, można zatem zaoszczędzić sporo pieniędzy.

W Holandii istnieje duże zapotrzebowanie na pracowników sezonowych. Osoby te są zatrudniane na dwa lub trzy miesiące, maksymalnie do pół roku. Przeważnie poszukiwani są pracownicy chętni do pracy przy pielęgnacji zieleni na terenach parków miejskich, od wiosny do jesieni, a także osoby do pracy w sektorze ogrodniczym, na przykład przy kwiatach doniczkowych. W okresie wakacyjnym można liczyć na dużo innych, atrakcyjnych ofert sezonowego zatrudnienia.

Pracy od zaraz można szukać poprzez agencję pośrednictwa zatrudnienia, a także przy pomocy znajomych lub też samodzielnie, czyli na portalach internetowych. Możliwe jest także szukanie zatrudnienia dopiero po przyjeździe do Holandii.

Warunki zatrudnienia w Holandii

Pracę w Holandii może podjąć każdy Polak, w tym wypadku wymagane jest jedynie posiadanie dowodu osobistego lub paszportu, ponieważ musi to być osoba pełnoletnia. Zazwyczaj agencje pośrednictwa pracy wymagają też rejestracji w swoim biurze, czego można dokonać osobiście, bądź za pośrednictwem strony www. Nie jest również wymagana znajomość języka niderlandzkiego, chociaż na pewnych stanowiskach wskazane jest znajomość języka angielskiego lub niemieckiego w stopniu komunikatywnym.

Wynagrodzenie za pracę w Holandii – na co można liczyć

W Holandii obowiązuje płaca minimalna, która jest uzależniona od wieku. Taka stawka minimalna jest najniższym możliwym, wypłacanym na podstawie legalnej umowy o pracę, wynagrodzeniem przysługującym za wykonaną pracę w określonym czasie. Warto wiedzieć, iż holenderskie władze mniej więcej co pół roku korygują ową płacę minimalną, gdyż wpływ na to wywierają układy zbiorowe, jakie są zawarte w ramach CAO, czyli zbiorowych układów pracy, stanowiących zbiór przepisów.

Wszelkie aktualizacje przepisów dokonywane są w znacznej mierze na korzyść pracowników, jest to zatem kolejny czynnik, jaki decyduje o wyjeździe do pracy do Holandii.

CAO pełnią niezwykle istotną rolę dla wszystkich osób, które przyjeżdżają do Holandii celem podjęcia pracy tymczasowej, gdyż w nich właśnie zawarte są wszelkie informacje, jakie dotyczą płacy, a także dni wolnych oraz ubezpieczenia.

Trzeba także mieć świadomość, iż istnieje kilka wersji CAO, a więc zależnie od branży pewne przepisy mogą się różnić. Z tego też powodu przed wyjazdem bardzo ważne jest sprawdzenie, które CAO będzie obowiązywać na określonym stanowisku.

Od 1 stycznia 2018 roku wynagrodzenie minimalne dla osób w wieku 22 lat i starszych w Holandii wynosi 9,2 euro za godzinę. Pracodawcy, którzy zostali objęci zbiorowym układem pracy CAO oferują stawkę 9,69 euro brutto za godzinę pracy.

Pozostałe formalności do wypełnienia przy zatrudnieniu w Holandii

Po przyjeździe do Holandii każdy nowo zatrudniony pracownik musi dopełnić dwóch formalności, a mianowicie:

  • dokonać rejestracji w siedzibie lokalnych władz czyli Gemeente, podczas której konieczne będzie także podanie adresu. Podczas rejestracji bezpłatnie każdemu nowo zatrudnionemu pracownikowi zostanie przyznany numer BSN czyli burgerservicenummer, jaki jest konieczny do ubezpieczenia zdrowotnego oraz możliwości legalnego zatrudnienia w Holandii
  • jeśli ktoś nie zrobił tego przed wyjazdem, konieczne będzie również założenie konta w banku, na które przelewane będzie wynagrodzenie. Dodatkowo konto takie jest niezbędne do otrzymania ubezpieczenia. Osobom z zagranicy polecany jest bank AMRO, oferujący usługi w języku angielskim

Holandia to niezwykle przyjazne państwo, jeśli chodzi o warunki finansowe oraz poziom życia, zatem warto szukać tam zatrudnienia od zaraz. Poza pracą można również zwiedzić ten piękny kraj, oferujący malownicze, niespotykane gdzie indziej tereny.

Źródło: https://www.beyondresources.pl