18 lipca 2024
  • Home
  • Uroda
  • Jak wygląda zabieg korekty odstających uszu?
Jak wygląda zabieg korekty odstających uszu

Jak wygląda zabieg korekty odstających uszu?

By on 23 sierpnia 2018 0 1222 Views

Według statystyk korekta odstających uszu należy do najczęściej wybieranych form poprawy swojego wyglądu. Przeprowadzana jest w równych proporcjach zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, a co ciekawe na tego typu zabieg chirurgiczny dużą chęć wyrażają dzieci. Sprawia to, iż otoplastyka, czyli zabiegi chirurgiczne polegające na zmianie kształtu ucha zewnętrznego czy jego rekonstrukcji, stała się niezwykle popularna.

Co ma wpływ na odstające uszy?

Według definicji, pojęcia odstające uszy możemy użyć wówczas, gdy odległość pomiędzy koniuszkiem małżowiny a kością czaszki jest równa lub większa niż 2cm. Niestety, ale na taki stan główny wpływ mają czynniki genetyczne, które są niezależne od nas. Czasami odstające uszy mogą być także wynikiem zbyt dużej małżowiny bądź jej zgięcia jeszcze w łonie matki. Na szczęście wtedy wystarczą proste zabiegi manualne, aby kształt ucha wrócił do normy.

Kiedy zdecydować się na zabieg?

Decyzja o zabiegu powinna być oczywiście przemyślana i odzwierciedlać osobiste odczucia. Ważne, aby to potencjalny pacjent sam wyraził chęć na operacje plastyczną. Bardzo często dużą rolę odgrywa aspekt psychologiczny, który szczególnie widoczny jest u dzieci w wieku dojrzewania. To właśnie wtedy zauważają one różnice w wyglądzie oraz stają się niezwykle podatne na popadanie w kompleksy spowodowane swoimi rówieśnikami. Na sam początek warto porozmawiać z dzieckiem o jego problemie i zastanowić się, czy aby na pewno jest on na tyle duży. Jeżeli nasza pociecha wyrazi chęć przeprowadzenia zabiegu nic nie stoi na przeszkodzie, gdyż operacje plastyczną odstających uchu chirurdzy wykonują już u dzieci po 6 roku życia. Jednak większość z nich zaleca zaczekanie aż dziecko osiągnie wiek 14 lat, ponieważ do tego czasu ma miejsce intensywny wzrost tkanki chrzęstnej.  Oczywiście dorośli pacjenci borykający się z problemem odstających uszu także często decydują się na operacje, o której myśleli już od dzieciństwa, lecz dopiero teraz mają taką możliwość. Dodatkowo zalecenia lekarskie mówią, by zabieg otoplastyki przeprowadzić najlepiej wiosną lub jesienią, co uchroni przed ewentualnym odmrożeniem lub przegrzaniem ucha spowodowanym brakiem czucia po operacji.

Jak wygląda zabieg otoplastyki?

Korekta odstających uszu zaczyna się od wizyty u chirurga, który musi odpowiednio zbadać pacjenta. Bierze on pod uwagę zarówno mierzalne wartości anatomiczne jak i odczucia, które są często podstawą do wykonania takiego zabiegu. Jeżeli chirurg zdecyduje się na przeprowadzenie operacji potrwa to nie dłużej niż 60-90 minut, gdyż sam zabieg korekty uszu nie jest specjalnie skomplikowany. Dodatkowo można go wykonać przy znieczuleniu miejscowym bądź ogólnym. W pierwszym wypadku zazwyczaj nie są wymagane dodatkowe badania laboratoryjne, jednak należy pamiętać, iż przy znieczuleniu ogólnym, a także gdy pacjent jest obciążony innymi chorobami, pojawia się taka potrzeba. Sama procedura zabiegu polega na odpowiedniemu dobraniu miejsc nacięć na tylnej powierzchni ucha, dzięki czemu pooperacyjne blizny będą niewidoczne, a następnie operator wypreparowuje chrząstkę i nacina ją w odpowiedni sposób, wyginając ku tyłowi. Założone na końcu niewchłaniane szwy będą utrzymywać małżowiny uszne w nowym położeniu. Po wykonanym zabiegu pacjent dochodzi do siebie na sali pooperacyjnej i w wypadku znieczulenia miejscowego może on wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Znieczulenie całkowite sprawia, iż należy zostać na obserwacji przynajmniej jeszcze jeden dzień. Zaraz po zabiegu pacjentowi zakładany jest opatrunek oraz specjalna opaska, która chroni zoperowane uszy. Należy ją nosić nieprzerwanie przez około 14 dni, czyli do czasu zdjęcia szwów, a następnie zakładać na noc przez kolejne 2 lub 3 tygodnie. Pełna rekonwalescencja trwa około 6 tygodni. Po tym czasie możliwe jest wrócenie do wykonywania wszystkich czynności.

Inspirowane: klinikakrajewski.pl – leczenie nadpotliwości Warszawa

  Uroda