20 kwietnia 2024
Jak wygląda praca na żurawiu samojezdnym

Jak wygląda praca na żurawiu samojezdnym?

By on 16 sierpnia 2018 0 1197 Views

Wielu z nas pewnie niejednokrotnie zastanawiało się jak wygląda praca na żurawiu samojezdnym…  Jako dziecko, chyba każdy chciał pokierować kilkunastometrowym ramieniem potężnego dźwigu. Dlatego przyjrzyjmy się pracy, jaką wykonuje żuraw samojezdny. Zacznijmy od konkretów.

Przede wszystkim jest to forma pracy na budowie. Wbrew pozorom operator żurawia samojezdnego, narażony jest na niebezpieczeństwo na wskutek upadku przenoszonego ładunku czy chociażby przewrócenia się całego dźwigu. Mimo że są to sporadyczne przypadki, warto wiedzieć, że operator żurawia nie może pozwolić sobie na najmniejszy błąd, ponieważ na placu budowy znajduje się zawsze cała ekipa budowlana. Jakiekolwiek niepowodzenie w trakcie przenoszenia ładunku stanowi poważne zagrożenie.

Nowych operatorów zachęcają wysokie zarobki, które w zależności od wielkości dźwigu oraz ukończonych kursów wahają się w przedziale 4-6 tysięcy złotych.  Sterowanie tak potężną maszyną budzi emocje oraz skoki adrenaliny nawet u doświadczonych operatorów z długim stażem pracy. Jak twierdzą „każde zlecenie jest inne, różni się pod jakimś względem od dotychczas wykonanych.”  W związku z tym cały czas trzeba być skoncentrowanym, co wbrew pozorom jest bardzo męczące.

W odróżnieniu od pracy na żurawiu budowlanym, operatorzy żurawia samojezdnego, często zmieniają miejsce pracy. Dzięki mobilności swojego sprzętu często przemieszczają się z budowy na budowę, realizując kolejne zlecenia. Sprawia to, że praca ta staje się ciekawa.

Czy aby być operatorem muszę mieć swój dźwig?

Oczywiście, nie trzeba mieć własnego sprzętu, aby zostać operatorem. Na rynku funkcjonuje wiele firm, którzy chętnie zatrudnią osobę do kierowania żurawiem samojezdnym. Występują nawet oferty pracy, w których przedsiębiorstwo chce sfinansować wymagane kursy, szkolenia, a także badania w celu pozyskania wykwalifikowanego pracownika. Niestety są to sporadyczne przypadki. Najczęściej cały kurs wraz ze wszystkimi licencjami trzeba opłacić samemu. Wiąże się to z wysokimi kosztami, ale wydatek ten należy traktować jako inwestycję w swoją przyszłość tak samo jak szkołę czy studia. Ponieważ ofert dla wykwalifikowanych operatorów żurawia nie brakuje.

Kto może zostać operatorem żurawia samojezdnego?

Przede wszystkim bardzo ważne są cechy charakteru, kandydat powinien cechować się cierpliwością, opanowaniem, odpowiedzialnością, a także być systematyczny.  Dodatkowo powinien posiadać umiejętność długotrwałej koncentracji oraz racjonalnego myślenia w krytycznych sytuacjach. Ważnym, ale nie koniecznym warunkiem jest doświadczenie w pracy na mniejszym sprzęcie budowlanym.

Jak zostać operatorem dźwigu samojezdnego ?

Istnieje wiele ośrodków szkoleniowych oferujących także kursy dla operatorów dźwigu. Kurs opłacany jest w ratach, przed jego rozpoczęciem konieczne jest wykonanie badań lekarskich, aby upewnić się, że nie ma przeciwwskazań do pracy an tym stanowisku. W późniejszym etapie przejść należy serię szkoleń teoretycznych kończących się egzaminami. Po ukończeniu etapu teoretycznego oraz zaliczeniu egzaminów, kursant przechodzi do praktycznej nauki obsługi żurawia samojezdnego. Sam kurs nie wystarczy potrzebne są jeszcze licencje na przenoszenie odpowiednich ładunków oraz kierowania dźwigiem o danej masie wielkości czy zasięgu.

Inspiracja: akademia-efect.pl – podesty ruchome kurs