2 lipca 2022
Glukometr - mierzenie poziomu cukru

Jak sprawdzić poziom glukozy we krwi?

By on 20 kwietnia 2019 0 640 Views

 

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, wynikającą z nieprawidłowego wydzielania bądź działania insuliny, produkowanej przez każdy organizm. Niewłaściwa ilość insuliny we krwi może zaburzać metabolizm węglowodanów, białek i tłuszczów, oraz uszkadzać najważniejsze organy – serce, nerki, czy układ krążenia. Badanie poziomu cukru we krwi powinno być regularnie wykonywane przez każdego z nas, także przez osoby nie mające zdiagnozowanej cukrzycy. Choroba ta rozwija się nie dając wyraźnych objawów, a systematyczne kontrolowanie poziomu cukru pomaga wykryć już pierwsze nieprawidłowości, umożliwiając szybkie wdrożenie leczenia. Zbyt duża ilość glukozy we krwi może świadczyć o zachorowaniu na cukrzycę.

Jak prawidłowo mierzyć poziom glukozy we krwi?

Osoby chore na cukrzyce powinny badać się nawet kilkukrotnie w ciągu dnia, zależnie od zaleceń diabetologa. Badanie poziomu glukozy we krwi można przeprowadzić na różne sposoby. Można wykonać badanie krwi w laboratorium – wiąże się to jednak z koniecznością udania się do punktu analitycznego, i każdorazową opłatą lub wcześniejszym uzyskaniem skierowania od lekarza. Przeprowadza się tam standardowe badania poziomu glukozy, lub nieco bardziej skomplikowany test obciążenia glukozą, w trakcie którego bada się krew na czczo, po godzinie i dwóch godzinach od spożycia określonej ilości rozpuszczonego w wodzie preparatu.

O wiele prostszą, szybszą i tańszą metodą jest samodzielne wykonanie badania poziomu insuliny w domowym zaciszu. W tym celu należy zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenia, umożliwiające pobranie próbki krwi i jej przebadanie. Do wyboru mamy paski testowe lub glukometry.

Mierzenie poziomu glukozy w praktyce

Jeżeli zdecydujemy się na użycie pasków testowych, po nakłuciu palca sterylną igłą i naniesienie kropli krwi na pasek, po kilku minutach otrzymamy wynik. Warto dwukrotnie przeprowadzić taki test, aby upewnić się co do prawidłowości uzyskanego rezultatu.

Lepszą, dokładniejszą metodą jest badanie poziomu cukru za pomocą specjalistycznego glukometru. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego urządzenia i można je kupić nawet online, w wielu sklepach dla diabetyków, jak np. https://diabetyk24.pl/. W celu przeprowadzenia pomiarów, po dokładnym umyciu rąk, warto pomasować palec w celu jego lepszego ukrwienia. Po ukłuciu opuszka specjalnym jednorazowym lancetem i nałożeniu kropli krwi na pasek glukometru należy odczekać, aż zostanie ona wchłonięta przez papierek, a po kilkudziesięciu sekundach pojawi się wynik. Koniecznie trzeba każdorazowo zmieniać miejsce ukłucia, i nie wyciskać krwi na siłę, gdyż może to zafałszować otrzymany rezultat. Cukier powinno się mierzyć około 2 godziny po posiłku, aby móc ocenić wpływ diety na wytwarzanie insuliny. Otrzymane parametry warto notować w specjalnym dzienniczku, ułatwiającym sprawdzenie wahań poziomu glukozy. Im droższy glukometr kupimy, tym bardziej zaawansowane będą jego funkcje, ułatwiające korzystanie z tego urządzenia. Do glukometru można łatwo zaopatrzyć się również niezbędne akcesoria, takie jak paski czy płyny kontrolne.

Glukometr – Twój przyjaciel w problemach z glukozą

Dobór odpowiedniego glukometru, czyli aparatu do mierzenia cukru we krwi i stosowanie się do wytycznych wykonywania pomiarów pomoże łatwo i skutecznie określić poziom cukru we krwi, aby w razie konieczności wprowadzić odpowiednie leczenie, wpływające na komfort życia i dobre samopoczucie.