18 lipca 2024

Jak poprawić jakość sprężonego powietrza

By on 28 marca 2021 0 319 Views

Wysoka jakość sprężonego powietrza wymagana jest w coraz większej liczbie branż przemysłowych, które wykorzystują to medium w procesach produkcyjnych. Nieodpowiednia jakość sprężonego powietrza może skutkować potrzebą utylizacji produktów, a także przekładać się na obniżenie sprawności i ryzyko awarii parku maszynowego.

Czym jest sprężone powietrze?

Sprężone powietrze to medium o wysokim ciśnieniu, które jest wykorzystywane jako nośnik energetyczny dla różnego rodzaju urządzeń pneumatycznych. Wytwarzane jest przez kompresory przemysłowe. To urządzenia, które różnią się między sobą konstrukcją i właściwościami.

W procesach produkcyjnych wykorzystuje się sprężone powietrze wytwarzane zarówno przez kompresory śrubowe, tłokowe, jak i spiralne. Mimo, iż sprzęt ten różni się od siebie budową, parametrami technicznymi czy przeznaczeniem, to wytwarzane przez niego medium można wykorzystać do wykonywania różnego rodzaju działań. Ten nośnik energetyczny może być gromadzony w przeznaczonych do tego celu butlach i zbiornikach, a następnie transportowany w zakładzie do urządzeń poprzez sieć rurociągów i innych instalacji pneumatycznych.

Nowoczesne bezolejowe kompresory przemysłowe Scrolli i Aquarius – dostosowane do potrzeb bardzo wymagających firm

Sprężone powietrze pozbawione zanieczyszczeń, w tym cząsteczek oleju, bakterii, wirusów, grzybów i innych toksyn czy mikroorganizmów krążących w powietrzu zasysanym przez kompresor przemysłowy, nadaje się do użytku w branżach, w których występuje zapotrzebowanie na to medium, ale pod warunkiem, że jest ono krystalicznie czyste. Coraz więcej zakładów produkcyjnych i firm wykorzystujących kompresory przemysłowe decyduje się na sprężarki gwarantujące idealnie czyste sprężone powietrze. Do sprzętów, które można zaliczyć do tej kategorii należą kompresory Scrolli i Aquarius. Różnią się one od siebie wielkością i parametrami technicznymi.

Pierwszy model to sprężarka bezolejowa spiralna, która gwarantuje powietrze w 100% wolne od cząsteczek oleju. Posiada ona modułową konstrukcję, którą można bez trudu dopasować do indywidualnych potrzeb firmy. To sprzęt wyposażony w silnik elektryczny o mocy od 2,2 kW do 37 kW, przekładnię pasową i zaawansowane technicznie sterowanie mikroprocesorowe.  Sprężarka spiralna Scrolli zapewnia powietrze klasy 0 według normy ISO 8573 – 1. Modułowa konstrukcja urządzenia gwarantuje niezawodność i bezawaryjne działanie. Z kolei relatywnie niski poziom hałasu pozwala na instalację nawet nieopodal stanowisk pracy.

Czym wyróżnia się bezolejowa sprężarka śrubowa Aquarius?

Kompresorem przemysłowym, który również gwarantuje krystalicznie czyste sprężone powietrze, jest sprężarka śrubowa Aquarius. To maszyna o zmiennej wydajności z wtryskiem wody i napędem bezpośrednim 1:1. Jest ona wyposażona w silnik z magnesami trwałymi w klasie IE4 o mocy 15 do 75 kW. Sprężarka śrubowa Aquarius to produkt montowany w Niemczech, nieopodal Stuttgartu, który spełnia wszystkie wymagania, związane z czystością powietrza według ISO 8573 – 1. Sprzęt posiada niską temperaturę sprężania, japońskie bloki śrubowe, a także opcje wypłukiwania cząstek stałych przez wodę, co zapewnia najwyższą czystość sprężonego powietrza. Jego zaletami dodatkowymi jest cicha praca, relatywnie niska emisja hałasu i wydłużone okresy pomiędzy przeglądami. 

Nowoczesne kompresory przemysłowe, które zapewniają krystalicznie czyste sprężone powietrze są wykorzystywane w wielu współcześnie działających branżach. Dzięki temu można produkować artykuły lub też świadczyć usługi, bez ryzyka zanieczyszczenia w procesie produkcji.