16 czerwca 2024
  • Home
  • It
  • Co oznaczają skróty OLED, QLED, IPS? Czyli kupno telewizora
Co oznaczają skróty OLED, QLED, IPS Czyli kupno telewizora

Co oznaczają skróty OLED, QLED, IPS? Czyli kupno telewizora

By on 26 lipca 2018 0 918 Views

Kupując telewizor należy posiadać wiedzę odnośnie skrótów OLED, QLED oraz IPS. Wszystkie trzy wymienione skróty określają technologię, w której został wykonany telewizor. Technologia wykonania telewizora ma istotny wpływ na różnicę w jakości obrazu, który jest wyświetlany.

LCD – co to jest?

LCD to najstarsza, ale najlepiej dopracowana technologia wyświetlania obrazu. Ekran LCD potrzebuje podświetlania diodami LED. Każdy piksel niezależnie od tego za jaką barwę odpowiada potrzebuje zewnętrznego podświetlania. Panel cały jest oświetlany równomiernie, a to powoduje, że ekran LCD nie może wyświetlić koloru czarnego. Emituje kolor ciemnoszary. Wszystko to sprawia, że ograniczony jest kontrast, który dodatkowy jest gorszy od tego w panelach OLED. Panel LCD posiada wyższe maksymalne podświetlenie od OLED. W dodatku jest on też bardziej żywotny.

IPS – co to jest?

Rozwiązaniem problemów LCD TN jest technologia IPS. Jednak to wciąż jest LCD, ale posiada inne ułożenie kryształów. Panel IPS wyświetla bardziej nasycone kolory, a obraz dobrze prezentuje się pod kątem. Jednak wadą są opóźnienia.

QLED – co to jest?

QLED to panel, który jest oparty na LCD i tzw. kropce kwantowej. Panel QLED zapewnia lepszą jakość obszaru, większy kontrast oraz wyższą jasność. Dodatkowo rewelacyjnie odwzorowuje biały kolor oraz  posiada niski czas reakcji. Należy podkreślić, że nie  jest to do końca LCD, ponieważ kolor czarny nie jest poprawnie odwzorowany.

OLED, czyli właściwa czerń – czym jest?

OLED, czyli technologia diody elektroluminescencyjnej jest pod względem koloru czarnego idealna. Poszczególny piksel samodzielnie emituje światło i dzięki temu może świecić się jedynie część ekranu. Pozostał część jest odpowiedzialna za czarny kolor. Ekrany w tej technologii mają nieskończony kontrast oraz dobrze radzą sobie z wyświetlaniem ciemniejszych barw. Cechują się również szybkim czasem reakcji oraz oszczędnością. Jednak trochę gorzej od QLED odwzorowują kolor biały.

Wybierając telewizor na co należy się zdecydować?

Jeżeli chcemy poczuć prawdziwy kinowy klimat to należy wybrać OLED. QLED sprawdzi się, gdy chcemy poczuć lepsze odwzorowanie koloru białego. Należy podkreślić, że oba wspomniane rozwiązania są drogie i kosztują od kilku tysięcy złotych. Osoby, które posiadają mniejszy budżet muszą zdecydować się na LCD.

 

  It