3 grudnia 2023
  • Home
  • Medycyna
  • Co na suchość pochwy – globulki czy maść?
co na suchość pochwy

Co na suchość pochwy – globulki czy maść?

By on 16 marca 2022 0 139 Views

Suchość pochwy to dolegliwość, którą można w łatwy sposób wyleczy. W tym celu należy skorzystać ze specjalistycznych środków przepisanych przez lekarza. Wiele kobiet zastanawia się który z preparatów będzie skuteczniejszy. Co warto stosować na suchość pochwy? Niniejszy wpis przybliża rodzaje leków na tę dolegliwość. Dzięki niniejszym wskazówkom wybór odpowiedniego preparatu będzie dużo łatwiejszy.

Kiedy pojawia się suchość pochwy?

Suchość pochwy jest problemem mającym wiele potencjalnych źródeł. Pieczenie i swędzenie okolic intymnych wpływa negatywnie nie tylko na codzienne funkcjonowanie, ale również na stosunki seksualne. Zbyt niski poziom nawilżenia często jest powiązany z obniżonym stężeniem kobiecych hormonów w organizmie. Do takiej sytuacji może dojść szczególnie w takich przypadkach jak:

  • klimakterium,
  • okres pomenopauzalny,
  • chwilę przed miesiączką,
  • w pierwszym trymestrze ciąży.

Suchość pochwy może też stanowić objaw infekcji grzybiczej lub bakteryjnej. Pojawienie się przykrej dolegliwości jest wyższe wśród kobiet stosujących długotrwałą antybiotykoterapię, palących papierosy czy przyjmującą leki przeciwdepresyjne.

Suchość pochwy – jak działają kremy i maści na suchość pochwy?

W zależności od powodu występowania suchości pochwy, do jej leczenia stosuje się różnego rodzaju preparaty. Jednymi z najpopularniejszych są leki zawierające estrogeny.

Kremy i maści na suchość pochwy tego typu są wykorzystywane celem przeprowadzenia hormonalnej terapii zastępczej. Preparaty z estrogenami są dostępne na receptę. Niewielkie stężenie hormonów sprawia, że działają one jedynie miejscowo i skutecznie eliminują problem suchości, pieczenia i swędzenia.

Globulki na suchość pochwy – czy są skuteczne?

Kolejnym lekiem, który może okazać się pomocny w leczeniu suchości okolic intymnych są globulki dopochwowe. Preparaty tego typu stanowią doraźne środki nawilżające, które stosuje się na chwilę przed stosunkiem. Globulki na suchość pochwy często są przepisywane kobietom przechodzącym menopauzę lub borykającym się z atrofią pochwy.

Preparaty tego typu zapobiegają obtarciom błon śluzowych w trakcie zbliżenia. Stosowanie globulek dopochwowych zwykle trwa około siedem dni. Tego typu produkty należy aplikować na noc.

Zarówno w maściach, jak i globulkach przeznaczonych do terapii suchości okolic intymnych znajdują się takie składniki jak kwas mlekowy, hialuronowy czy pantenol. Substancje mają za zadanie utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia, a także przywrócić neutralne pH błon śluzowych.

Co lepsze – krem czy globulki?

W przypadku doraźnego leczenia suchości pochwy dobrym rozwiązaniem okazują się globulki na suchość pochwy. Jeśli jednak problem ma charakter nawracający, dużo skuteczniejszą metodą będzie stosowanie kremu lub maści na suchość pochwy. Drugi rodzaj preparatu warto zresztą posiadać w domowej apteczce.

Suchość pochwy jest problemem, który może wystąpić u każdej kobiety. W związku z tym warto być przygotowanym na tego typu ewentualność, jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów. W ten sposób można szybko zadziałać w razie potrzeby i skutecznie zadbać o zdrowie okolic intymnych.