20 kwietnia 2024
  • Home
  • Bez kategorii
  • Cięcie arkuszy blachy – przegląd najpopularniejszych technologii
wycinarka laserowa

Cięcie arkuszy blachy – przegląd najpopularniejszych technologii

By on 13 grudnia 2021 0 183 Views

Efektywne i ekonomiczne cięcie arkuszy blachy o różnych grubościach wymaga zastosowania odpowiedniej technologii i dedykowanego urządzenia. Oczekiwany efekt końcowy, specyfika produkcji i parametry materiału determinują wybór procesu obróbki. Przyjrzyjmy się bliżej najpopularniejszym rozwiązaniom.

Popularne technologie cięcia arkuszy blachy

Przemysł metalowy korzysta z wielu technologii cięcia arkuszy blachy. Niektóre pozwalają na pełną automatyzację procesów, z kolei inne wymagają obsługi wykwalifikowanego operatora. Co należy wziąć pod uwagę, decydując się na konkretną maszynę do cięcia blachy? Warto uwzględnić kilka czynników, takich jak:

  • Grubość obrabianych arkuszy blachy,
  • Wymagania odbiorcy co do precyzji oraz gładkości krawędzi,
  • Prędkość procesu cięcia blachy.

Nie bez znaczenia pozostają koszty. Zawsze należy przeprowadzić kalkulację i wybrać technologię, kierując się wydajnością procesu lub nakładami finansowymi związanymi z zakupem sprzętu. Metody ekonomiczne zwykle nie pozwalają na uzyskanie tak wysokiej jakości krawędzi lub precyzyjnego wzoru wyciętej blachy. Z drugiej strony, generują mniejsze koszty. Dużo zależy od indywidualnych preferencji użytkownika.

Cięcie blachy nożycami gilotynowymi

Nożyce gilotynowe do cięcia arkuszy blachy to jedno z najpopularniejszych i najprostszych rozwiązań stosowanych w mniejszych przedsiębiorstwach, ale również w wieloseryjnych produkcjach. Gilotyny do blachy są niezbędne wszędzie tam, gdzie arkusze blachy to po prostu jedno z ogniw procesu produkcyjnego, a po przycięciu transportowane są do innych fabryk lub klientów.

Nożyce gilotynowe pozwalają na uzyskanie długiego i prostego cięcia pojedynczego arkusza blachy. Do obróbki mechanicznej urządzenie wykorzystuje ostrza nachylone do siebie pod niewielkim kątem i złączone zawiasowo. Dostępne są maszyny o różnym napędzie, a także modele zautomatyzowane. Sam proces składa się z trzech etapów:

  • Fazy sprężysto-plastycznej, w której następuje wybrzuszenie blachy. Na tym etapie siły wywierane na blachę przez zbliżające się do siebie krawędzie tnące są względem siebie przesunięte.
  • Faza plastycznego płynięcia, w której zaczyna się płynięcie materiały w pobliżu powierzchni pękania. Wycinany arkusz blachy zaczyna przemieszczać się względem pozostałego kawałka.
  • Faza pękania przy krawędziach tnących. W miejscach o największej koncentracji naprężeń można zaobserwować pierwsze pęknięcia.

Obróbka blachy wycinarką laserową

Innowacyjną technologią jest cięcie arkuszy blachy z wykorzystaniem wycinarek laserowych. Jednymi z najskuteczniejszych są urządzenia wyposażone w lasery światłowodowe typu fiber. Technika laserowego cięcia pozwala na uzyskanie precyzyjnego wyrobu, szybkiego cięcia oraz realizację nawet złożonych zamówień.

Wycinarki laserowe wykorzystuje się też do wykrawania profili o nieregularnym kształcie, a także do dziurkowania. Ponieważ strefa wpływu energii cieplnej pozostaje skoncentrowana, powierzchnia cięcia nie wymaga późniejszej obróbki. Dużą zaletą używania techniki cięcia laserowego jest fakt, że pozostawia jednie minimalne ubytki materiałowe, dlatego sprzyja optymalizacji procesów przemysłowych i jest ekonomiczna.

Obróbce przy użyciu wycinarki laserowej można poddać wszystkie rodzaje blach, choć poszczególne urządzenia mogą się różnić w kwestii dopuszczalnej grubości arkusza. Dla blach aluminiowych często wartość ta często oscyluje wokół 3 mm, a dla nierdzewnych 6 mm. Wszystko zależy od parametrów wycinarki oraz informacji producenta.

Podsumowanie

Cięcie arkuszy blach to sposób obróbki, który można przeprowadzić zarówno przy zastosowaniu prostych metod, jak i tych nieco bardziej zaawansowanych, które zwiększają możliwości produkcyjne. Nożyce gilotynowe pozwalają na wykonanie podstawowych cięć w prostej linii, z kolei wycinarki laserowe gwarantują wyższą precyzję i możliwość przeprowadzenia bardziej skomplikowanych operacji, ale stanowią dużą inwestycję.