28 marca 2024
  • Home
  • Budownictwo
  • Balustrady ze stali nierdzewnej czy drewna? Które wybrać?
Balustrady ze stali nierdzewnej

Balustrady ze stali nierdzewnej czy drewna? Które wybrać?

By on 30 lipca 2018 0 1839 Views

Dobrze dobrana balustrada daje nam nie tylko poczucie bezpieczeństwa i komfortu podczas poruszania się po schodach, ale i tworzy dla nich elegancką i szlachetną oprawę. Ostatecznie to od niej także zależy, czy nasze schody będą zdobiły pomieszczenie, w którym się znajdują, czy też będą niezauważalnie wtapiać się w tło. Jaką balustradę wybrać i która – z drewna czy stali nierdzewnej – będzie odpowiednia do naszego domu?

Jakie schody, taka balustrada

To, jaką formę przybierze nasza balustrada, powinno w dużej mierze zależeć od kształtu oraz umiejscowienia samych schodów. Jeżeli zależy nam na tym, aby schody nie były elementem architektonicznym zbyt mocno wyróżniającym się w naszej przestrzeni, wybierzmy balustradę prostą i zachowawczą. W przypadku, kiedy schody są mocno wyeksponowane, oryginalna i zaskakująca balustrada może być silnym akcentem podkreślającym charakter naszych schodów. Balustrada kuta i mocno zdobiona może być jedyną ozdobą naszego pomieszczenia. Ciężka i pokaźna zmniejszy pomieszczenie i osadzi schody w miejscu, lekka – nada im lekkości i optycznie uniesie do góry. Wybór zależy od nas i od tego, jaki ostatecznie kształt przybiorą nasze schody.

Balustrada pełna, ażurowa czy kurtynowa? Którą wybrać?

Ze względu na konstrukcję możemy wyróżnić trzy rodzaje barierek do schodów wewnętrznych: balustradę pełną, balustradę ażurową oraz balustradę kurtynową. Balustrada pełna to najcięższy i najbardziej masywny rodzaj balustrady, który wykonuje się najczęściej z betonu, cegły, kamienia lub szklanych pustaków. W wersji lżejszej można je zastąpić taflami szkła lub płytami gipsowo-kartonowymi. Jest to najbezpieczniejszy typ balustrady sprawdzający się w domach, gdzie przebywają małe dzieci, i pomaga częściowo odizolować schody od np. pokoju dziennego. Balustrada ażurowa to całkowite przeciwieństwo balustrady pełnej – jej wypełnienie składa się z pionowych elementów zakotwionych w stopnicach (lub poziomych – mocowanych do słupków). W wersji z pionowymi elementami możemy znaleźć kompozycje wykonane z kamienia, drewna, stali nierdzewnej lub kutego metalu. Elementy poziome to najczęściej stalowe rurki, linki i płaskowniki oraz drewniane deski. Balustrada kurtynowa zbudowana jest z dużych elementów przymocowanych do głównej konstrukcji schodów. Podobnie jak w przypadku balustrady pełnej wykończenie balustrady kurtynowej może stanowić szkło, blacha lub tworzywo sztuczne.

Balustrada drewniana dla ceniących tradycję i ciepło

Drewno jest jednym z najchętniej wykorzystywanych materiałów na balustrady wewnętrzne. Jest łatwe w obróbce, stosunkowo tanie i dzięki naturalnym walorom nadaje naszemu wnętrzu domowy charakter. Dopasowuje się niemal do każdego wnętrza i można je pomalować na dowolny kolor, a jego możliwości plastyczne, dzięki odpowiedniej obróbce, pozwalają nadawać mu różne kształty – możemy wybierać pomiędzy deskami prostymi, giętymi, rzeźbionymi, frezowanymi albo toczonymi.

Balustrada metalowa, czyli szyk i błysk

Balustrada z metalu doskonale wypada w połączeniu z drewnem, szkłem czy żelbetonem i może być dobrą alternatywą dla tych, którzy boją się radykalnych zmian we wnętrzu, ale nie chcą decydować się na klasyczne rozwiązania. Obecnie najczęściej wybieranym metalem jest stal nierdzewna. Bardzo szlachetnie wygląda stal szlifowana, na której dodatkowo nie widać zarysowań, oraz błyszcząca stal polerowana – ta jednak może się rysować, a z czasem – także matowieć. Stalowa balustrada w naszym domu zawsze będzie niosła za sobą powiem nowoczesności i prostoty, a także surowości. Trzeba jednak pamięta, że stal, w przeciwieństwie do drewna, zawsze będzie ochładzała wnętrze i będzie zimna w dotyku.

Balustrada skrojona na miarę naszych potrzeb

Dobór odpowiedniej balustrady zależy od tego, jaką rolę – oprócz zapewnienia bezpieczeństwa podczas poruszania się po schodach – ma ona spełniać we wnętrzu. Jeśli chcemy, aby była jedyną ozdobą, warto zadbać o jej szczegóły i wyeksponować ją spośród innych elementów wystroju. Jeśli ma wyciszyć wnętrze, lepiej zdecydować się na prostą konstrukcję o łagodnych liniach. Do klasycznych wnętrz będą pasowały zarówno balustrady wykonane z drewna, jak i toczone, kute lub rzeźbione barierki ze stali nierdzewnej. Wszystko zależeć będzie od naszego gustu oraz motywu, jaki przyjmiemy w projekcie. Nowoczesne wnętrza chętnie „przyjmą” balustradę z niepozornych, lekkich i delikatnych linek rozpostartych pomiędzy metalowymi słupkami, ale równie proste konstrukcje sprawdzą się także w stylowych i wysmakowanych wnętrzach. Balustrady drewniane swoją niepowtarzalność będą zyskiwały nie tylko dzięki nadawanym im kształtom, ale i wyborowi gatunku drewna – dąb chętnie będzie widziany w pomieszczeniach surowych, o klasycznym i tradycyjnym wystroju, ale drewno bukowe – dużo jaśniejsze – będzie już postrzegane jako materiał bardziej nowoczesny. Wszystko zależy od naszego dobrego smaku oraz zasobności naszego portfela – wszystko inne jest w zasięgu ręki.

Źródło: Kobamet.pl – Balustrady nierdzewne