16 sierpnia 2022
  • Home
  • Biznes
  • Alpinizm przemysłowy – przegląd wyposażenia przed sezonem
Alpinizm przemyslowy

Alpinizm przemysłowy – przegląd wyposażenia przed sezonem

By on 21 kwietnia 2021 0 268 Views

Praca na wysokościach wymaga odpowiedniej wiedzy oraz przygotowania, aby mogła być wykonana profesjonalnie, a co najważniejsze bezpiecznie. Nie warto oszczędzać, kupując sprzęt do mycia okien na wysokości, gdyż będzie on odpowiadać w dużym stopniu za jakość pracy, jaką uda się wykonać, a może mieć także wpływ na nasze życie bądź zdrowie. Aby zająć się alpinizmem przemysłowym, należy opanować techniki linowe. To zajęcie będzie więc najlepsze dla miłośników wypraw górskich.

Alpinizm przemysłowy – umiejętności

Alpinizm przemysłowy jest coraz bardziej popularny. Aby przystąpić do pracy, należy opanować konieczne techniki, jakimi są podchodzenie na linie, budowanie stanowisk oraz wykonywanie zjazdu. Oprócz niezbędnych umiejętności trzeba dysponować też odpowiednią kondycją i siłą fizyczną. Są to niezbędne aspekty, żeby zacząć swoją przygodę z alpinizmem przemysłowym. Kolejną ważną rzeczą, bez której nie można zacząć pracy, jest specjalistyczny sprzęt, który musi dawać gwarancje bezpieczeństwa oraz być wytrzymały.

Dostosowanie do warunków

Praca na wysokościach jest niełatwym zadaniem. Brak ostrożności i nieodpowiedni sprzęt do mycia okien na wysokości może spowodować uszczerbek na zdrowiu, a nawet utratę życia. Duże błędy mogą doprowadzić do utraty cennego i ważnego sprzętu. Na pewno nie jest to praca dla każdego. Liny alpinistyczne wykorzystuje się w różnych miejscach. Zwykle w dużych miastach możemy spotkać się z alpinistami przemysłowymi, którzy podczas swojej pracy myją okna wysokich wieżowców lub wieszają banery reklamowe w miejscach wyżej położonych. Profesjonalistów spotkać można także na kominach, budynkach mieszkalnych, w elektrowniach, na wiatrakach, okrętach i tamach.

Wymagania dotyczące pracy alpinisty przemysłowego

Oprócz wspominanych wcześniej umiejętności bardzo ważny jest również sprzęt. Należy pamiętać, że sprzęt jaskiniowy bądź wspinaczkowy nie będzie nadawać się do alpinizmu przemysłowego. W przeciwieństwie do sprzętu wspinaczkowego, ten wykorzystywany do pracy musi być bardziej odporny, gdyż będzie miał styczność z różnymi środkami chemicznymi, farbami, klejami, a nawet rozpuszczalnikami. Specjalistyczny sprzęt do mycia okien na wysokości nie uszkodzi się pod wpływem tych środków. Sprzęt wykorzystywany do prac na wysokości jest również objęty normami europejskimi, według których używać można jedynie sprzętu zakwalifikowanego do środków ochrony indywidualnej i posiadających znak CE.

Nawet najlepszy sprzęt należy zawsze sprawdzić przed przystąpieniem do pracy, ponieważ każda możliwa usterka może doprowadzić do tragedii. Dodatkowo bez względu na wysokość konieczne jest używanie kasku do pracy na wysokości. Każdy alpinista przemysłowy musi posiadać uprząż roboczą, która pozwoli na zaczepienie odpowiedniej uprzęży piersiowej. Niektórzy używają dodatkowo ławeczki, jednak nie jest ona konieczna. Używane karabinki muszą być zgodne z normą, a przyrządy do podchodzenia oraz przyrządy zjazdowe muszą posiadać odpowiednie certyfikaty.

  Biznes