18 lipca 2024
  • Home
  • Medycyna
  • 5 powodów, dla których warto regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny
gabinet stomatologiczny

5 powodów, dla których warto regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny

By on 10 lutego 2020 0 1688 Views

Chyba nikt nie przepada za wizytami u stomatologa. Stan zębów, dziąseł i jamy ustnej jest jednak bardzo ważny dla kondycji całego organizmu. Nie bez znaczenia pozostaje również aspekt estetyczny. Przedstawiamy 5 powodów przemawiających za tym, aby systematycznie odwiedzać gabinet dentystyczny.

1. Oswojenie z gabinetem stomatologicznym

Specjaliści zalecają, aby pierwszy raz pójść z dzieckiem do dentysty, gdy ma ono około 3 lat. Celem takiej wizyty jest nie tylko kontrola stanu mlecznych zębów, ale również zapoznanie dziecka z wyglądem gabinetu i tym, co się tu robi. Spotkania takie trzeba powtarzać – pozwoli to nie tylko nadzorować, czy zęby rosną prawidłowo, ale w przyszłości zaprocentuje to również tym, że dziecko nie będzie bać się wizyt u stomatologa, a regularne przeglądy stanu zdrowia jamy ustnej staną się jego nawykiem.

2. Najlepsza profilaktyka

Regularne odwiedzanie dentysty 2 razy w roku to najlepsza profilaktyka pozwalającą na wczesne wykrycie zmian i uniknięcie skomplikowanych zabiegów, choćby leczenia kanałowego. Nawet wtedy, gdy w czasie poprzedniej wizyty wszystko było w porządku i nadal wydaje się, że z zębami nic złego się nie dzieje, nie można rezygnować z kolejnych kontroli. Dzięki nim można szybko spostrzec nawet niewielkie zmiany próchnicze i wyleczyć je na wczesnym etapie.

3. Skuteczniejsze leczenie ortodontyczne

Regularnie wizyty u stomatologa już od najmłodszych lat pozwolą wykryć pojawiające się wady zgryzu. Wdrożenie odpowiedniego leczenia przy pomocy aparatów ortodontycznych (stałych lub ruchomych) pozwoli na szybkie wyeliminowanie problemu krzywych zębów. Im wcześniej podjęte leczenie, tym lepsze jego rezultaty. Pamiętajmy o tym, że wady zgryzu to nie tylko kwestia wizerunkowa, ale też zdrowotna. Zęby nieodpowiednio ułożone w łuku zębowym prowadzą m.in. do szybszego rozwoju próchnicy.

4. Usuwanie kamienia

Systematyczne wizyty w gabinecie dentystycznym pozwolą nam regularnie usuwać kamień nazębny. Nawet systematyczne mycie zębów najlepszymi szczoteczkami i przy użyciu odpowiednich past nie jest gwarancją całkowitego oczyszczenia zębów. Zawsze znajdą się takie miejsca, do których nie dotrze nawet nić dentystyczna. To tam niewidoczne drobiny jedzenia są pożywką dla bakterii tworzących osad nazębny, a potem kamień. Jego osadzanie się prowadzi z kolei do demineralizacji szkliwa. Jeżeli osadu lub kamienia nazębnego w porę się nie usunie, może to spowodować zapalenie dziąseł. Aby temu zapobiec, w czasie wizyt kontrolnych dentysta może przeprowadzić skaling i piaskowanie zębów. To podstawowe zabiegi usuwające kamień nazębny. Piaskowanie dodatkowo niweluje brzydkie przebarwienia. Metody te nie tylko zabezpieczają zęby i jamę ustną przed rozwojem bakterii, ale mają również walory estetyczne. Uśmiech po ich przeprowadzeniu jest jaśniejszy.

5. Wczesne wykrywanie chorób

Regularne wizyty u dentysty pozwalają również na szybkie zdiagnozowanie poważnych chorób ogólnoustrojowych, np. raka jamy ustnej. Jego wczesne symptomy może jedynie zauważyć wykwalifikowany stomatolog. Gdy zacznie się leczenie na tym etapie choroby, są bardzo duże szanse na całkowite wyzdrowienie. W czasie systematycznego odwiedzania gabinetu dentystycznego możliwa jest również kontrola węzłów chłonnych i miejsc zlokalizowanych tuż pod szczęką. Gdy tylko pojawiają się tam jakiekolwiek niepokojące objawy, na przykład obrzęki, szybko zostaniemy skierowani do odpowiedniego specjalisty, który będzie mógł wdrożyć właściwe leczenie.

Systematyczne planowanie wizyt w gabinecie stomatologicznym jest najlepszym sposobem, by zachować zdrowie zębów na długie lata. Pozwoli to nie tylko uniknąć wielu problemów zdrowotnych, ale także wielu wydatków – pamiętajmy, że nie wszystkie zabiegi stomatologiczne są refundowane.