20 kwietnia 2024
Wykladziny biurowe – jak czesto nalezy je prac

Wykładziny biurowe – jak często należy je prać?

By on 20 listopada 2018 0 837 Views

Wykładziny w pomieszczeniach biurowych dają wrażenie przytulności i ciepła, podkreślają charakter wnętrza, wpływają pozytywnie na komfort pracy, wyciszając kroki i hałasy. Jednak tylko czyste wykładziny wyglądają estetycznie, poprawiając samopoczucie pracowników i wpływając na postrzeganie firmy przez odwiedzających ją gości. Dlatego warto zadbać o powierzchnie biurowe wyłożone wykładziną, czyszcząc je regularnie oraz poddawać je co pewien czas gruntowemu odświeżaniu.

Jak często czyścimy biurowe wykładziny?

Pomieszczenia biurowe wyłożone wykładziną wymagają regularnego, codziennego sprzątania na sucho, najlepiej za pomocą dobrego odkurzacza. Pozwala to na skuteczne pozbycie się z ich powierzchni zabrudzeń, piasku, kurzu, śmieci oraz unosi runo. Czyszcząc wykładziny w biurze, należy zwrócić szczególną uwagę na miejsca o zwiększonym ruchu, na korytarzach i w ciągach komunikacyjnych. Występujące na wykładzinie zabrudzenia i plamy należy usuwać na bieżąco, przy zastosowaniu odpowiednich środków.
Wykładzina powinna być pielęgnowana systematycznie, a co jakiś czas poddawana czyszczeniu gruntownemu, kompleksowej pielęgnacji obejmującej również pranie. Częstotliwość oraz sposób prania zależą od rodzaju włókna, koloru wykładziny oraz rodzaju i stopnia zabrudzenia.

Metody prania wykładzin

Metody czyszczenia wykładzin powinny być dobrane do rodzaju wykładziny, wielkości zabrudzonej powierzchni oraz możliwości wyłączenia czyszczonej powierzchni z użytku na pewien czas. Biorąc pod uwagę powyższe warunki, możemy wyróżnić dwa rodzaje prania – na sucho lub na mokro.
Metoda na sucho to szybki, bezpieczny i skuteczny sposób czyszczenia powierzchni dywanowych, bez konieczności robienia przerw w pracy biura. Sprawdzi się na tkaninach, na których nie powinno używać się wody oraz w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu. Do czyszczenia używa się specjalnych środków chemicznych w kapsułkach lub w formie piany, które nakłada się na odkurzoną i odplamioną powierzchnię za pomocą aparatu niskociśnieniowego. Po wyschnięciu środek zostaje odessany za pomocą odkurzacza. Jest to metoda wygodna i szybka, lecz doraźna, wymagająca powtórzeń.
Metoda na mokro, czyli czyszczenie ekstrakcyjne, to najdokładniejszy i najbardziej popularny sposób czyszczenia wykładzin. Powinien być stosowany w przypadku dużych i silnie zabrudzonych powierzchni oraz takich, które mogą zostać wyłączone z użytkowania na dłuższy czas. Metoda ta polega na naniesieniu na czyszczoną powierzchnię niepieniącego się środka czyszczącego, który reaguje z brudem, a następnie jest odsysany przy użyciu ekstraktora. Jest to metoda skuteczna i tania.

Jak często prać wykładziny biurowe?

Pranie wykładzin biurowych uzależnione jest od stopnia użytkowania wykładziny, od jej zabrudzenia, koloru, rodzaju i długości runa. Również sposób codziennego czyszczenia i odplamiania ma wpływ na częstotliwość prania wykładziny. Przy odpowiedniej pielęgnacji czas ten można wydłużyć lub posiłkować się doraźnym praniem na sucho, kilka razy w roku. Regularne czyszczenie przez wyspecjalizowane firmy pozwoli na utrzymanie czystej, przyjemnej dla otoczenia i pozbawionej alergenów powierzchni.
W przypadku czyszczenia na mokro powinno być ono przeprowadzane co najmniej raz lub dwa razy w roku, pod warunkiem, że regularnie stosowano wcześniej czyszczenie na sucho. W przypadku, gdy takiej pielęgnacji zabrakło lub wykładzina narażona jest na częste zabrudzenia, wówczas pranie ekstrakcyjne można powtarzać co kwartał.

Dbać o czystość wykładzin należy codziennie, nie tylko wtedy, gdy są mocno zabrudzone. Zabrudzenia są nie tylko nieestetyczne, ale mają wpływ na nasze samopoczucie. Rozwijające się w brudnej wykładzinie roztocza czy grzyby mają również wpływ na nasze zdrowie. Dlatego wykładziny biurowe powinny być czyszczone jak najczęściej, odplamianie na bieżąco oraz prane za każdym razem, gdy tracą na świeżości lub nieprzyjemnie pachną.

Inspirowane: pranieverticali.pl – Pranie dywanów