18 kwietnia 2024
  • Home
  • Life Style
  • Własna elektrownia słoneczna – czy obsłuży wszystkie urządzenia w domu?

Własna elektrownia słoneczna – czy obsłuży wszystkie urządzenia w domu?

By on 25 maja 2019 0 583 Views

Systemy fotowoltaiczne cieszą się wielkim zainteresowaniem, zwłaszcza ze strony klientów indywidualnych, pragnących w ten sposób zasilić wszystkie urządzenie elektroniczne i elektryczne w swoim domu. Przekonanie, iż fotowoltaika jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na prąd elektryczny w gospodarstwie domowym stało się powodem do zainstalowania tego systemu w wielu domach jedno i wielorodzinnych.  

Fotowoltaika – czy poradzi sobie z produkcją prądu na potrzeby domowe?

Własna elektrownia domowa jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na zużycie prądu elektrycznego, potrzebnego do zasilania wszystkich sprzętów domowych, jakie występują w danym gospodarstwie. Wiadomym jest, iż dzięki fotowoltaice jesteśmy w stanie zasilić każdy sprzęt RTV, AGD oraz oświetlić wszystkie pomieszczenia domowe. Dzieje się tak na skutek tego, iż falownik zmienia prąd stały na przemienny, który płynie w gniazdkach elektrycznych. Dzięki temu, bez żadnych problemów można pobierać darmową energię i wykorzystywać ją na własny użytek.

Wiele osób obawia się, że fotowoltaika nie poradzi sobie z produkcją odpowiedniej ilości prądu. Pogląd ten jest fałszywy i niczym nie uzasadniony, gdyż profesjonalne firmy zawsze dopasowują moc fotowoltaiki, nie tylko do kubatury domu i ilości mieszkańców przebywających na stałe w danym gospodarstwie, ale przede wszystkim do wysokości rachunków, jakie ponosi właściciel nieruchomości w roku kalendarzowym. W ten sposób można idealnie dobrać moc paneli PV do potrzeb każdego domu jedno lub wielorodzinnego. Producenci  paneli PV zapewniają, że przez okres 25 lat eksploatacji, produkcja z paneli nie spadnie poniżej 85% mocy znamionowej. Dzięki temu, każdy właściciel ma pewność, że jego domowa elektrownia będzie w stanie pokryć 100% zapotrzebowania na energię elektryczną. Efektywność paneli fotowoltaicznych pozwala mieć pewność, że przez trzy dekady, własna elektrownia domowa pomoże uniezależnić się od sieci lokalnych i zakładu energetycznego.

Mała instalacja PV a pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną w domu jednorodzinnym

Zdaniem ekspertów od systemów fotowoltaicznych, nawet bardzo mała instalacja PV, która posiada moc rzędu około 1,5 kWp jest w stanie pokrywać 80-100% rocznych potrzeb na zużycie energii elektrycznej w domu jednorodzinnym, o małej kubaturze. System fotowoltaiczny, należy założyć szczególnie dla domów, które pochłaniają dużo energii. Wówczas trzeba dokładnie przeanalizować dobór wielkości instalacji PV i liczbę jej modułów, które są w stanie pokryć zapotrzebowanie na prąd elektryczny w danym gospodarstwie domowym. Instalacja fotowoltaiczna jest dedykowana tym osobom, które od lat borykają się z bardzo dużymi wydatkami na poczet prądu elektrycznego. Warto dodać, że płacąc niskie rachunku za energię elektryczną mamy dużo większy potencjał oszczędności, które można wykorzystać na dowolny cel. Po zainstalowaniu paneli PV, zwrot kosztów związanych z zakupem fotowoltaiki jest bardzo szybki i odczuwalny.

Instalacja fotowoltaiki w domu – trafna i opłacalna decyzja

Instalacja fotowoltaiczna dla większości budynków mieszkalnych jest doskonałym rozwiązaniem na długie lata. Dzięki temu, można cieszyć się z darmowej energii przez okres  do 30 lat. Montaż instalacji fotowoltaicznej jest bardzo trafną i opłacalną decyzją, ponieważ panele PV sprawdzają się w każdym przypadku. Zwrot kosztów z tego typu inwestycji wynosi zazwyczaj od 8-10 lat. Przy 25-letnim okresie gwarancji na instalacje fotowoltaiczne to doskonały wynik. Fotowoltaika daje szansę na niezależność energetyczną oraz możliwość odsprzedaży nadwyżek energetycznych do lokalnych dystrybutorów.

Własna elektrownia domowa daje szansę na niezależność energetyczną oraz zaspokojenie potrzeb energetycznych mieszkańców danej nieruchomości. Dzięki temu, można obniżyć koszty zużycia prądu elektrycznego z sieci lokalnych, jak również zaoszczędzić na wydatkach poniesionych na ów cel.

Źródło: Inverter – technologia grzewcza, odnawialne źródła energii