19 kwietnia 2024
W jakim wieku nalezy wykastrowac kota

W jakim wieku należy wykastrować kota?

By on 19 grudnia 2018 0 751 Views

Opinie na temat wykonywania kastracji u kotów są różne. Niektórzy właściciele nie popierają kastracji ze względu na niechęć ingerencji w organizm kota i dostarczanie pupilowi niepotrzebnego stresu. Inni zaś uważają, że kastracja kota jest konieczna ze względu na i tak już dużą ilość bezdomnych zwierząt. Schroniska są przepełnione, a niekastrowane koty zbyt szybko się rozmnażają. Podjęcie decyzji o tym zabiegu na pewno musi być świadome i odpowiedzialne.

Zalety kastracji kota

Właściciele kotów, które przeszyły zabieg kastracji, zgodnie twierdzą, że  wpływa on pozytywnie na dalsze życie pupila. Przede wszystkim, kot staje się łagodniejszy oraz znacznie bardziej towarzyski. Zmniejszona jest jego chęć walki o terytorium i odbywania bójek z obcymi kotami. Dodatkowo jego spacery nie są krótsze, ponieważ koty po kastracji są w mniejszym stopniu nastawione na polowania czy poszerzanie zakresu swojej dominacji terytorialnej. Właściciele kotów po kastracji nie skarżą się także na niechciane znaczenie terenu np. w obrębie mieszkania czy domu. Ponadto bardzo ważne są zalety zdrowotne dla kociego organizmu. Zmniejszone jest ryzyko schorzeń prostaty oraz jąder.

Jaki wiek jest najlepszy do przeprowadzenia zabiegu?

Wielu specjalistów uważało, że najlepszym momentem na przeprowadzenie kastracji jest moment osiągnięcia dojrzałości płciowej przez kota. Proces ten zachodzi mniej więcej między 6 a 12 miesiącem życia. Na chwilę obecną, zabiegi te przeprowadzane są właściwie w każdym wieku. Wielu specjalistów radzi, aby kastrację przeprowadzić jeszcze przed osiągnięciem przez zwierzaka dojrzałości płciowej. Obecnie w Polsce zabieg ten najczęściej przeprowadzany jest około 6, 7 bądź 8 miesiąca życia. Należy pamiętać o tym, że wcześniejsza kastracja kota nie wpływa na jego wzrost. Wiele osób sądzi bowiem, że zabieg ten może hamować wzrost zwierzęcia. Ponadto gdy właściciel zauważy, że mocz kota zmienia zapach, może uznać, że jest to odpowiedni moment na kastrację. Kastracja kotów, które mieszkają w domach czy mieszkaniach jest tak naprawdę koniecznością. W sytuacji, gdy kot zacznie oznaczać teren swoim silnym zapachem moczu, znacznie trudniej będzie oduczyć pupila od złych nawyków.

Kastracja – przebieg oraz dalsza pielęgnacja

Na początek weterynarz znieczula pupila przed wykonaniem zabiegu. Następnie w okolicach moszny usuwana jest sierść. Sam zabieg polega na usunięciu jąder poprzez nacięcie moszny i stwarza minimalne ryzyko zagrożenia dla zdrowia kota. Całość  trwa około kilkunastu minut, a rana po nacięciu nie wymaga zakładania szwów. Zanim kot wybudzi się z narkozy jest on obserwowany przez weterynarza. Należy zadbać, aby po zabiegu, jeszcze zanim zwierzę wybudzi się całkowicie z narkozy, miało zapewnione ciepło. Po wybudzeniu weterynarz przepisuje antybiotyki oraz środki przeciwbólowe. Czworonożny pacjent po wykonanym zabiegu będzie jeszcze przez jakiś czas ospały oraz senny. Może mieć także problemy z koordynacją ruchową. W związku z ty  do momentu, gdy kot nie odzyska całkowitej sprawności, właściciele powinni wstrzymać się z jego karmieniem, bowiem istnieje ryzyko zadławienia pokarmem.

Inspirowane: lecznica-ursynow.waw.pl – klinika weterynaryjna Warszawa