29 marca 2024
  • Home
  • Medycyna
  • USG szyi – nie lekceważ zgrubień i asymetrii w tym obszarze ciała
USG szyi

USG szyi – nie lekceważ zgrubień i asymetrii w tym obszarze ciała

By on 19 czerwca 2018 0 1285 Views

Bywa, że zgrubienia czy asymetria w budowie szyi, są lekceważone. Wydaje nam się, że są to objawy nieszkodliwe i nie sprawiające większych problemów zdrowotnych w dalszej konsekwencji. Jednak jest to mylne przekonanie. Zgrubienia i asymetria w budowie szyi może być spowodowana zmianami chorobowymi w obrębie węzłów chłonnych, krtani i przewodu pokarmowego. Pamiętajmy więc, by odpowiednio zadbać o swoje zdrowie i nie bagatelizować tych objawów.

Wskazania do wykonania USG szyi

Wskazania do wykonania badania ultrasonograficznego szyi są różne i jest ich znacznie więcej, niż tylko zgrubienia czy asymetria. Część z objawów wydaje się nietypowa i nie wskazująca na problemy w obrębie szyi. Nie powinno jednak dziwić, że występowanie zawrotów głowy sprawi, że lekarz skieruje nas na badanie ultrasonograficzne szyi. Wynika to z faktu, że zmiany w jej obrębie mogą wywoływać ucisk na nerwy lub zwężać naczynia krwionośne i żyły, a tym samym powodować zmniejszenie ilości krwi docierającej do mózgu i wywoływać zawroty głowy. Oprócz tego do niepokojących objawów zalicza się obrzęki szyjne, ból podczas połykania, występowanie lub podejrzenie pojawienia się chorób tarczycy czy wyczuwalne zgrubienie w obrębie szyi. Ponadto także krztuszenie się i bóle gardła, długotrwała chrypka oraz nieustający kaszel występujący bez przyczyny. Lekarz może skierować pacjenta na badanie ultrasonograficzne szyi również w przypadku podejrzenia występowania polipów głosowych lub guza głośni oraz w celu ogólnej oceny układów zlokalizowanych w obrębie szyi.

Zalety badania ultrasonograficznego

Oprócz tego, że badanie to jest łatwo dostępne i stosunkowo niedrogie, posiada również szereg zalet z medycznego punktu widzenia. Najważniejsze zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy jest to, że nie ma absolutnie żadnych przeciwwskazań do wykonania badania USG. Jest ono całkowicie bezpieczne niezależnie od wieku i stanu zdrowia pacjenta oraz istnieje możliwość bezinwazyjnego, wielokrotnego powtarzania go. Ponadto badanie ultrasonograficzne wykazuje się wyjątkowo dużą dokładnością i precyzją. Jako badanie z zakresu diagnostyki obrazowej pozwala na dokładne odwzorowanie wyglądu i stanu narządów wewnętrznych w czasie rzeczywistym. Oprócz tego daje również możliwość oceny wielkości tych narządów.

Zaletą jest również i to, że wynik jest gotowy bezpośrednio po zakończeniu badania. Sekret bezinwazyjności badania ultrasonograficznego tkwi w wykorzystaniu ultradźwięków. Dźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości wysyłane są w głąb ciała przy użyciu specjalnej głowicy. Następnie dźwięki te odbijają się od narządów wewnętrznych i wracają do głowicy, która z kolei przekazuje je do aparatu ultrasonograficznego. W zależności od sposobu odbijania się dźwięków zostaje wytworzony obraz tych narządów.

Przebieg badania USG szyi

Do wykonania badania USG szyi nie są wymagane żadne wcześniejsze przygotowania. Jedyne o czym trzeba pamiętać, to aby odsłonić wymagany do badania obszar ciała, a więc szyję. Zdarza się, że lekarz prosi pacjenta o ściągnięcie górnej odzieży, aby nie zabrudzić jej żelem. Przed przystąpieniem do samego badania lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad w celu zapoznania się z objawami i dolegliwościami, na jakie cierpi pacjent. Jest to również moment kiedy pacjent może wyjaśnić z lekarzem wszystkie wątpliwości dotyczące swojego stanu zdrowia.

Badanie USG szyi wykonywane jest w pozycji leżącej. Pacjent zostaje położony na kozetce w pozycji na plecach. Podczas badania lekarz przykłada głowicę do obserwowanego obszaru ciała. W czasie badania USG ocenie podlegają tkanki miękkie, takie jak gardło i krtań. Dodatkowo, oprócz tego lekarz bada również tarczycę, ślinianki, węzły chłonne, naczynia szyjne i migdały podniebienne.

Ponadto lekarz ma możliwość stwierdzenia ewentualnej obecności zmian zapalnych, tłuszczaków, guzków czy ropni. Zdarza się również, że diagnosta podczas przeprowadzanego badania prosi pacjenta o wypowiedzenie kilku głosek. Pozwala to ujrzeć głośnię pod innym kątem oraz sprawdzić prawidłowość jej budowy i brak jakichkolwiek zmian. Badanie ultrasonograficzne jest więc doskonałą, niemal idealną metodą diagnostyczną. Pomaga szybko i dokładnie ocenić stan badanego narządu w ciele pacjenta.

Zapraszamy po więcej informacji na stronę: http://www.gabinetusg.com.pl