28 marca 2024
  • Home
  • Firma
  • Stopery do uszu jako skuteczny produkt chroniący słuch pracowników
Stopery do uszu

Stopery do uszu jako skuteczny produkt chroniący słuch pracowników

By on 20 czerwca 2018 0 867 Views

We wszystkich narządach ludzkiego ciała stare i uszkodzone komórki obumierają, a następnie zostają zastąpione przez nowe. Jedynym wyjątkiem od tej reguły są komórki występujące w uszach i odpowiadające za słuch oraz prawidłowe słyszenie. Dlatego też ich odpowiednia ochrona jest szczególnie ważna. Aby była ona możliwa, trzeba wybrać skuteczne środki ochrony indywidualnej, które zapewnią nie tylko bezpieczeństwo, ale także komfort użytkowania.

Nadmierna ekspozycja na hałas i jej skutki

Hałas wcale nie musi być silny i krótkotrwały, by niszczył słuch. Jak się okazuje, równie szkodliwe jest narażenie na dźwięk o nieco słabszym natężeniu lecz ciągły i uporczywy. Co więcej, negatywne oddziaływanie hałasu jest zauważalne nie tylko w pogarszającym się słuchu, ale także w słabnącej ogólnie pojętej kondycji mózgu i całego organizmu, co zostało udowodnione w licznych badaniach naukowych. Objawami nadmiernej ekspozycji na hałas może być obniżona koncentracja, zaburzenia równowagi czy nerwowość oraz zmniejszona wydajność i efektywność pracy, gorszy nastrój, ale co ciekawe – także zwiększenie podatności na infekcje wirusowe i bakteryjne, czyli spadek odporności organizmu.

Środki ochrony słuchu pracowników i ich rodzaje

Skoro wiemy już jak ogromny wpływ na zdrowie ma hałas, zarówno ten krótkotrwały, jak i długotrwały, to powinniśmy też wiedzieć, jak się chronić przed jego szkodliwym działaniem.  Do wyboru jest cały szereg środków ochrony indywidualnej słuchu. Takiego wyboru można dokonać biorąc pod uwagę rodzaj i natężenie hałasu, warunki panujące na danym stanowisku pracy, skuteczność ochrony oraz wygodę.

Do podstawowych środków ochrony indywidualnej słuchu możemy zaliczyć nauszniki przeciwhałasowe i wkładki przeciwhałasowe. Te natomiast dzielą się na mniejsze podgrupy produktów. Do nauszników przeciwhałasowych zaliczamy nauszniki tradycyjne ze sprężyną dociskową umieszczoną na szczycie głowy. Są one wyposażone w poduszki uszczelniające z PCW z pianką poliestrową i czasze wykonane z ABS. Najlepiej nadają się do prac przy średnim poziomie hałasu.

W dalszej kolejności należy wymienić nauszniki tradycyjne do mocowania pod brodą lub na karku. Posiadają one możliwość wymiany gąbek i napotników w celu zwiększenia komfortu użytkowania. Zaleca się ich stosowanie do prac przy średnim poziomie hałasu. Następnie możemy też wybrać nauszniki nahełmowe z regulacją długości. Są one w szczególności dostosowane do stosowania ze środkami ochrony indywidualnej głowy, twarzy oraz dróg oddechowych. Do ich zalet należy również fakt, że łatwo przechodzą z pozycji roboczej do spoczynkowej oraz mogą zostać z łatwością dostosowane do użytkownika. Wykonane są z materiału odpornego na uderzenia i zaleca się ich przeznaczenie do prac przy średnim poziomie hałasu.

Do wyboru są również nauszniki aktywne, zapewniające szybkie tłumienie dźwięków impulsowych z możliwością regulacji stopnia tłumienia. Pozwalają na pracę w znacznym hałasie. Jako ostatnie wymienimy nauszniki aktywne z radiotelefonem, które charakteryzują się szczególnie wysoką skutecznością tłumienia dźwięków i możliwością pracy w silnym hałasie.

Dodatkowo pracodawca może zdecydować się na zapewnienie pracownikom wkładek przeciwhałasowych. Zalicza się do nich zatyczki jednorazowe wykonane z pianki poliuretanowej (pozwala ona na dokładne dopasowanie się do indywidualnej budowy anatomicznej kanału słuchowego), a także zatyczki wielorazowe wykluczające uciążliwy ucisk na ucho, dzięki budowie całkowicie zgodnej z kształtem kanału słuchowego.

Oprócz tego do grupy wkładek przeciwhałasowych zalicza się zatyczki wielorazowe z pianki poliuretanowej ze składanym pałąkiem, który zapobiega zagubieniu się zatyczek oraz – również bardzo skuteczne – wkładki ze sprężyną dociskową. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które wykazują niezdolność do pracy w zatyczkach dousznych lub mają nietypową budowę kanału słuchowego.

Większość środków ochrony indywidualnej słuchu można z powodzeniem łączyć innymi środkami ochrony indywidualnej, na przykład głowy, oczu czy dróg oddechowych. Zarówno nauszniki, jak i wkładki przeciwhałasowe, a zwłaszcza stopery, są skonstruowane tak, aby ich wspólne użytkowanie z innymi środkami ochrony indywidualnej było nie tylko bezpieczne, ale także komfortowe.

Zalety zatyczek – stoperów do uszu

Jedną z największych zalet zatyczek lub potocznie mówiąc stoperów do uszu, jest możliwość bezproblemowego łączenia ich z dowolnymi innymi środkami ochrony indywidualnej. Cieszą się dużą popularnością wśród pracowników, dzięki wygodzie stosowania i łatwości z jaką dostosowują się do kształt kanału słuchowego. Produkty te są również bardzo łatwe do czyszczenia i utrzymywania w czystości, gdyż nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów higienicznych czy impregnacji.

Źródło: Glovex.com.pl – Odzież ochronna

  Firma