3 sierpnia 2021
  • Home
  • Life Style
  • Sprzedajesz sadzonki? Bądź eko i postaw na doniczki torfowe!
doniczki torfowe

Sprzedajesz sadzonki? Bądź eko i postaw na doniczki torfowe!

By on 13 maja 2020 0 339 Views

Doniczki wykonane z naturalnego tworzywa zapewniają zdrowy wzrost roślin i nie zaśmiecają środowiska. Użycie doniczek torfowych do rozsadzania i sprzedaży sadzonek to nowatorski i ekologiczny sposób na uprawę roślin dla wszystkich właścicieli sklepów ogrodniczych i prywatnych hodowców.

Doniczki torfowe – cechy

Doniczki torfowe to biodegradowalne pojemniki na młode rośliny na etapie kiełkowania i ukorzeniania. Doniczki torfowe powstają z ekologicznych półproduktów: tworzy się je z torfu wymieszanego z rozdrobnionymi włóknami drzewnymi w proporcjach około 1:1. Po połączeniu materiały te ulegają sprasowaniu, tworząc pojemnik o porowatych ściankach. W skład doniczek torfowych wchodzi też niewielka ilość wapna, dzięki której jest możliwe uzyskanie pożądanej kwasowości. W doniczce torfowej wzrost systemu korzeniowego nie jest ograniczany: korzenie mogą bez problemu przerastać przez ścianki doniczki z torfu. Jest to szczególnie istotne w przypadku hodowli sadzonek warzyw, które źle znoszą małą przestrzeń. Doniczki produkowane z torfu charakteryzują się również dużą przepuszczalnością powietrza (dzięki czemu umieszczona w niej roślina jest dobrze dotleniona) oraz dobrym zatrzymywaniem i rozprowadzaniem wilgoci wewnątrz doniczki, co gwarantuje dobre nawodnienie sadzonek.

Doniczki torfowe na rozsady – dlaczego to dobry pomysł?

Doniczki torfowe to w 100% naturalne pojemniki do przechowywania sadzonek, które umożliwiają sadzenie roślin bez niszczenia ich korzeni. W zwykłej, plastikowej lub glinianej doniczce wzrost korzeni jest ograniczany przez ściany pojemnika, a podczas przesadzania zakupionej rośliny lub sadzonki trzeba wyciągać ją za pomocą łopatki lub innego narzędzia ogrodniczego, co bardzo często kończy się uszkodzeniem korzeni i w rezultacie powoduje gorszy wzrost (lub nawet częściowe obumarcie rośliny). Sadzonek umieszczonych w doniczkach torfowych nie trzeba wyciągać z pojemnika podczas przesadzania: w ziemi ogrodowej lub większej donicy można umieścić całą sadzonkę wraz z torfowym pojemnikiem. Jest on w 100% biodegradowalny. A taki sposób przesadzania zdecydowanie zwiększa to szanse na to, że roślina właściwie się „przyjmie”.

Ekologiczne rozwiązanie dla hodowców roślin – doniczki torfowe

Doniczka torfowa to doskonała alternatywa dla plastikowych doniczek, które po jednym użyciu zwykle nadają się już tylko do wyrzucenia i rozkładają się na śmietniku przez setki (a nawet tysiące) lat. Pojemnik na sadzonki z torfu, włożony wraz z roślinką do ziemi, bardzo szybko rozpada się w glebie. Podczas procesu rozkładu wzbogacając ją przy okazji w materię organiczną pomocną przy wzroście rośliny. Doniczki torfowe na rozsady można nabyć pojedynczo lub w wielopakach, tzw. wielodoniczkach (po kilkanaście lub kilkadziesiąt sztuk w opakowaniu). Zakup większego pojemnika z doniczkami ułatwia hurtową produkcję sadzonek na sprzedaż. Doniczki z torfu produkowane są w kształcie okrągłym lub kwadratowym i w różnych rozmiarach.

Podsumowując: jeśli zależy ci na zdrowych, silnych sadzonkach roślin z nieuszkodzonymi korzeniami, które są właściwie nawadniane i dotleniane, a dodatkowo leży ci na sercu dobro planety i chcesz promować proekologiczne zachowania wśród swoich klientów, wybierz doniczki torfowe! Sadzonki sprzedawane w doniczkach wykonanych z torfu z pewnością znajdą nabywców, a osoba, która raz wypróbuje i zobaczy, jak łatwo przesadza się młode rośliny umieszczone w takich biodegradowalnych pojemnikach, wróci po więcej.

źródło: growtent.pl – apollo 8 led