18 kwietnia 2024
  • Home
  • Dziecko
  • Planowanie dnia w czasie izolacji społecznej – dlaczego jest tak ważne?
zaburzenia lekowe

Planowanie dnia w czasie izolacji społecznej – dlaczego jest tak ważne?

By on 27 listopada 2020 0 911 Views

Przyszło nam żyć w trudnych i osobliwych czasach. Pandemia wirusa Covid-19 od wczesnej wiosny wyznacza granice swobodnego funkcjonowania. Walka z koronawirusem wymusiła na nas ograniczenie kontaktów z innymi. Uniemożliwiła korzystanie zarówno z miejsc użyteczności publicznej, jak i tych, które były chętnie odwiedzane, by spędzić miło czas w gronie znajomych. Wszystko, by do minimum ograniczyć transmisję wirusa.

Negatywne skutki izolacji

Wielu ludzi ciężko znosi przymusową izolację, wymuszoną pracą zdalną czy kwarantanną. Sytuację pogarszają też newsy, które docierają do społeczeństwa poprzez media (szczególnie telewizję i radio). W większości przypadków nie są to informacje pozytywne. Wszystkie te czynniki powodują, że obniża się komfort psychiczny. Trudno jest przewidzieć, jak długo taka sytuacja będzie się utrzymywać.

Szczególnie narażone na negatywne skutki izolacji społecznej i zamknięcie w domu są dzieci. O ile bowiem dorosły człowiek jest w stanie zrozumieć przymus ograniczenia przemieszczania się i kontaktu, o tyle dzieciom bardzo trudno jest wytłumaczyć, dlaczego nie mogą chodzić do szkoły, w której mają swoich przyjaciół, ani spotykać się z nimi po zajęciach czy w weekendy. Może to spowodować u dziecka lęki. W skrajnych przypadkach długotrwała izolacja może prowadzić do rozwoju zaburzeń lękowych.

Pandemia z planem

Jednym z rozwiązań radzenia sobie w tych trudnych czasach jest opracowanie planu dnia, dzięki któremu zarówno rodzice, jak i dzieci lepiej wykorzystają czas. Dla najmłodszych członków rodziny wypełnienie czasu w ciągu dnia będzie skutkować dodatkowo zwiększeniem ich poziomu bezpieczeństwa. Warto zatem, by do spisywania rozkładu dnia zaprosić wszystkich domowników, by mieli oni rzeczywisty wpływ na, to jak będą wyglądać wspólnie spędzone w domu dni. Należy przy tym uwzględnić oczywiście takie elementy jak czas pobudki, posiłki, czas na zabawę czy pory kąpieli i snu. Pożądanym jest, by czynności te były wykonywane codziennie mniej więcej o stałych porach.

Szczególnym wyzwaniem jest organizacja dnia w domach, w których zarówno rodzic, jak i dziecko korzystają z komputerów. Uczą się i pracują zdalnie. Czas ten należy oczywiście uwzględnić w planie dnia. Nauczanie zdalne może się okazać początkowo niekomfortowe dla dziecka, jednak jest to dobra okazja do tego, by nauczyć je odpowiedzialności. Nie jest pożądane, by rodzice wyręczali we wszystkim syna lub córkę. Należy dać im szansę na realizację zadań postawionych przez nauczycieli. Pomoc jest oczywiście wskazana, w przypadku gdy ewidentnie jest to konieczne. Taka postawa może zaowocować zwiększeniem samodzielności najmłodszych.

Po zajęciach szkolnych warto zadbać o ruch dziecka. Wielogodzinne spędzanie czasu w jednym miejscu na pewno nie sprzyja prawidłowemu rozwojowi. Warto wybrać się nawet na krótki spacer. Czas pandemii można dobrze wykorzystać, by zacieśnić rodzinne więzi.

Emocje dziecka

Warto przyglądać się temu, jak dziecko znosi czas społecznej izolacji. Nie zaszkodzi od czasu do czasu okazać troskę i zapytać o jego samopoczucie, jednak trzeba pamiętać o tym, by zbyt częstymi pytania nie wzbudzać jego niepokoju. Samo przebywanie w domu nie wystarcza do tego, by dziecko czuło się bezpieczne. Potrzeba empatii i zaangażowania ze strony rodziców. To dobry czas na długie rozmowy, w trakcie których powinna przeważać otwartość, cierpliwość i zrozumienie. W przypadkach, w których opiekunowie zauważą niepokojące sygnały: nerwowość, przygnębienie itd., warto zasięgnąć po radę psychologów dziecięcych.

  Dziecko