3 sierpnia 2021
tkanina bambusowa

Najważniejsze właściwości tkaniny bambusowej

By on 9 czerwca 2020 0 208 Views

Tkanina bambusowa stała się popularna w obecnych czasach – uznaje się ją za ekologiczną oraz praktyczną. Aktualnie szyje się z niej pościele czy ręczniki, ale coraz częściej możemy się zetknąć również z ubraniami bambusowymi. Widzimy także, że śmielej wkracza na polski rynek. Sprawdźmy w takim razie, jakie właściwości ma bambus.

Dlaczego warto wybrać tkaninę bambusową?

Zapewne nie jeden z nas zetknął się ze sloganami, że tkanina bambusowa chłonie wilgoć o wiele lepiej niż bawełna. To prawda  – wynika to z budowy bambusa. Zbudowany jest on z włókien, które mają mnóstwo mikroporów, dzięki czemu doskonale pochłania wodę. Jest to ogromnie korzystne o każdej porze roku, ponieważ tkanina wspiera termoregulację. Posługując się przykładem – latem pościel bambusowa daje uczucie przyjemnego chłodu, a zimą – ciepło, z kolei ręczniki bambusowe dużo efektywniej wchłaniają wodę z naszego ciała i włosów od ręczników bawełnianych.

Osoby, które cierpią na alergię lub astmę odniosą ogromną korzyść ze stosowania tkanin bambusowych, ponieważ ma ona właściwości antystatyczne. Oznacza to, że materiał ten nie pozwala na gromadzenie się roztoczy lub kurzu. Prócz tego ma właściwości bakteriobójcze, dzięki temu ręczniki oraz pościele są odporne na powstawanie nieprzyjemnych zapachów. Co to oznacza? Nawet jeśli zdarzy Ci się pozostawić wilgotny ręcznik na jakiś czas, nie stanie się on pożywką dla różnych grzybów oraz bakterii.

Przyjemna dla skóry, bezpieczna dla środowiska

Kolejną grupą osób, które znajdą ogromne korzyści z tkanin bambusowych, są posiadacze wrażliwej skóry lub egzemy. Bambusowe tkaniny mają właściwości kojące, które nie podrażniają skóry. Jest to wynikiem uprawy bambusa – nie trzeba go ochraniać różnorakimi substancjami chemicznymi czy pestycydami, ponieważ sam w sobie posiada składniki antygrzybiczne i antybakteryjne. Z tego względu tkanina bambusowa na metry często wybierana jest przez mamy i producentów artykułów dla niemowląt – stworzone z niej koce, otulacze czy pieluszki są w pełni bezpieczne dla wrażliwej skóry małych dzieci.

Dodatkowo wiskoza bambusowa jest biodegradowalna, dlatego użytkowanie jest w pełni bezpieczne dla środowiska, na co dziś zwraca uwagę wielu użytkowników.

Nie możemy także zapomnieć o trwałości materiałów bambusowych. Akcesoria z nich wykonane posłużą nam na lata i są łatwe w czyszczeniu i pielęgnacji. Materiały bambusowe nie lubią wysokich temperatur, dlatego pierze się je w 40 stopniach. Podczas prania nie powinno się stosować środków zmiękczających czy płynów do płukania, ponieważ mogą negatywnie wpływać na właściwości chłonące bambusa. Poza tym, jak już wspominaliśmy tkanina bambusowa jest bardzo miękka, dlatego nie potrzeba jej jeszcze zmiękczać.

Przedstawione właściwości wskazują, że bambus jest przyjazny środowisku, w zadowalający sposób wchłania wodę oraz jest korzystny dla osób, które cierpią na alergię, astmę czy egzemę. Prócz tego, produkty bambusowe możemy stosować przez długi czas, bo jest to wyjątkowo trwały materiał.

źródło: Otula.pl – sklep z materiałami Warszawa