18 kwietnia 2024
kontuzje u biegaczy

Najczęstsze kontuzje u biegaczy

By on 15 kwietnia 2021 0 277 Views

Najczęstszym powodem pojawienia się kontuzji jest brak wiedzy. Osoby doświadczone wiedzą, w jaki sposób i jak długo powinna trwać rozgrzewka i rozciąganie, natomiast początkujący próbują wszystkiego zbyt szybko, bez wcześniejszego przygotowania. Następstwem pominięcia odpowiednich zachowań poprzedzających bieganie są kontuzje i uszczerbki na zdrowiu. Organizm nie jest przyzwyczajony do ilości ruchu, jaki zazwyczaj rozpoczynając przygodę z lekkoatletyką chcemy mu dostarczyć. Bez rozgrzewki nie zwiększymy elastyczności mięśni i nie przygotujemy odpowiednio ciała do wysiłku.

Najpopularniejsze kontuzje u początkujących biegaczy

Skręcenie stawu skokowego to uraz mechaniczny wywoływany złym nastąpieniem stopy, potknięciem się czy zbyt gwałtowną zmianą kierunku biegu. Dochodzi do naciągnięcia wiązadeł. Miejsce zazwyczaj jest spuchnięte i obolałe, czasem do stopnia utrudniającego chodzenie i wykonywanie codziennych czynności.

Przeciążone od zbyt dużych nakładów pracy bolące kolana – są powszechną dolegliwością, szczególnie, gdy biegamy niekoniecznie szablonowym sposobem i w zły sposób układamy nogi. Powodem tego jest tarcie powierzchni chrzęstnych w stawie rzepkowo-udowym. Największą podatność na tę kontuzję mają osoby z nadwagą, dlatego należy biegać odpowiedzialnie i nie doprowadzać do przemęczenia. Inaczej możemy doprowadzić do zwyrodnienia kolan.

Zapalenie okostnej również pojawia się u początkujących biegaczy. Okostna, błona znajdująca się na powierzchni kości, ma za zadanie ochraniać, regenerować tkankę kostną i stanowić miejsce przyczepu dla kości. W momencie zbyt dużego natężenia wysiłku lub źle dobranych butów, dochodzi do zapalenia. Sprawia to dyskomfort, ból, ucisk i poczucie sztywności. Warto wspomnieć, że ta przypadłość często spotyka osoby lubiące biegać po asfalcie.

Przemęczone stawy i mięśnie, a także bolesne zakwasy po pierwszych próbach biegania mogą doprowadzić do dalszych kontuzji, dlatego w przypadku odczuwania jakiegokolwiek dyskomfortu po treningu, należy dać sobie czas regenerację i zmniejszyć wysiłek.

Zapalenie ścięgna Achillesa można poznać po bólu i obrzęku w okolicach pięty. Kolejnym objawem jest sztywność w łydce, a niekiedy wyczuwalne zgrubienia na ścięgnie. Dowiedziono, że tę kontuzję najczęściej spotyka się u biegaczy z terenów górskich i pagórkowatych oraz u osób gwałtownie zwiększających wysiłek fizyczny. Zlekceważone zapalenie może doprowadzić do bardzo groźnych i nieprzyjemnych dalszych kłopotów ze zdrowiem.

A jakie kontuzje spotykają doświadczonych biegaczy?

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego powodowany jest przez nadmierne obciążenie oraz wady anatomiczne, takie jak nieprawidłowa budowa miednicy i stawów. Spotyka to z reguły biegaczy z długim stażem. Dochodzi do zaburzenia pracy ścięgnistego pasma powięzi szerokiej, co objawia się bólem po bocznej stronie kolana.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego zwraca uwagę na dobry dobór obuwia, troskę o anatomię stopy (np. leczenie płaskostopia) oraz kurację wszystkich problemów związanych ze ścięgnem Achillesa. Na stopie opiera się zbyt duże obciążenie podczas biegu, co skutkuje bólem w środkowej części stopy.

Przeciążenie podudzi – tutaj pozbawione sprawności zostają struktury goleni, mięsień piszczelowy tylni i przedni. Pojawia się obrzęk, zaczerwienienie i dyskomfort. Powodem są zbyt męczące treningi.

Czy bieganie jest dla każdego?

Biegać może każdy, ale ważne jest, by dostosować intensywność treningu do swoich możliwości. Warto jest zacząć od podstaw, powoli, edukując się w sprawdzonych źródłach. By uniknąć kontuzji, wystarczy zachować zdrowy rozsądek i pamiętać o rozgrzewce. Konieczne są także dobre buty sportowe.