19 kwietnia 2024
  • Home
  • Medycyna
  • Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy – komu i do czego jest potrzebny?
Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy – komu i do czego jest potrzebny

Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy – komu i do czego jest potrzebny?

By on 27 grudnia 2018 0 736 Views

Kursy pierwszej pomocy przedmedycznej dzielą się co najmniej na dwie kategorie: kwalifikowane i zwykłe. Te drugie są najczęściej spotykane w zakładach pracy, gdzie przy obowiązkowych szkoleniach bhp musimy zapoznać się również z działaniami, które należy podjąć w przypadku zagrożenia ludzkiego zdrowia i życia. Kursy kwalifikowane skierowane są do osób chcących uzyskać najwyższe umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy choć nie posiadają  wykształcenia medycznego.

Kurs kwalifikowanej pomocy przedmedycznej obejmuje bardzo szczegółowy program, który łączy w sobie elementy teorii i praktyki. Jego ukończenie pozwala na uzyskanie tytułu ratownika, zgodnie z Ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Uczestnicy kursu

Każdy, kto chce zdobyć pogłębioną wiedzę w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i jest zatrudniony w jednostkach współpracujących z Systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego, może odbyć kurs zakończony egzaminem. Jednostki związane z SPRM to m.in.:

  • Państwowa Straż Pożarna,
  • Ochotnicza Straż Pożarna włączona do Krajowego Sytemu Ratowniczo-Gaśniczego,
  • GOPR,
  • WOPR,
  • pogotowie ratunkowe,
  • policja,
  • straż miejska,
  • organizacje społeczne mające w statucie niesienie pomocy osobom poszkodowanym.

Uczestnicy kursów nie muszą posiadać wykształcenia medycznego, w programie realizowane są bowiem zajęcia w zakresie anatomii i fizjologii człowieka, odpowiedniej dezynfekcji sprzętu, zabezpieczenia miejsca wypadku, czy wreszcie metod i zasad udzielania pierwszej pomocy. Kursy prowadzi wyspecjalizowany zespół instruktorów, który przekazuje wiedzę nie tylko teoretyczną, ale przede wszystkim praktyczną.

Co daje kurs?

Przede wszystkim umiejętność profesjonalnego udzielenia pierwszej pomocy. Biorąc pod uwagę powyższą listę podmiotów, należy podkreślić, że pracownicy czy członkowie tych służb, uczestnicząc w kursie, zdobędą bardzo cenne umiejętności, które mogą być wykorzystane w ich pracy zawodowej, czy społecznej. Dzięki uzyskaniu tytułu ratownika, mogą wykonywać bardziej odpowiedzialne zadania na miejscu zdarzenia. Jednym z nich jest prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu oraz defibrylatora. Inne to: organizowanie segregacji poszkodowanych, stosowanie tlenoterapii, czy też ewakuacja osób zagrożonych. Dzięki zdanemu egzaminowi i uzyskaniu tytułu ratownika, osoby te zyskują dodatkowe uprawnienia i mogą być bardzo pomocne w razie wypadku, wymagającego zaangażowania wielu specjalistów.

Gdzie na szkolenie?

Jednostek organizujących kursy kwalifikowanej pomocy przedmedycznej jest bardzo dużo. Należy wybierać te, które mają zatwierdzony przez właściwego wojewodę program kursu. Dokument ten jest kluczowy, ponieważ zdanie egzaminu jedynie w takiej jednostce, gwarantuje uzyskanie odpowiednich uprawnień. Dlatego też warto sprawdzić dokładnie, jaki podmiot będzie prowadził dla nas szkolenie. Ważne jest, aby zajęcia realizowane były z naciskiem na praktykę. Ośrodki edukacyjne coraz częściej dysponują specjalistycznym sprzętem, który umożliwia sprawdzenie swoich umiejętności np. na profesjonalnym fantomie. Warto więc zweryfikować, choćby na stronie internetowej danego ośrodka, jakim wyposażeniem dysponuje.

Kurs kwalifikowanej pomocy przedmedycznej jest niezwykle potrzebny szczególnie osobom, które chcą podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. Profesjonalne udzielanie pierwszej pomocy jest bowiem czynnością, która niejednokrotnie może uratować życie poszkodowanym. Pracując w jednostce współpracującej z Systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego, powinniśmy skorzystać z okazji do podniesienia kwalifikacji, co przyniesie wymierne efekty nie tylko w życiu zawodowym, ale także prywatnym.

Inspirowane: wsr.edu.pl – fizjoterapia