25 kwietnia 2024

Kremacja – nowy wymiar pochówku

By on 23 czerwca 2019 0 564 Views

 

Kremacja staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Ten sposób pochówku został już także uznany przez kościół katolicki. Dlaczego warto zdecydować się na pogrzeb z kremacją i czym różni się od pogrzebu katolickiego?

Zakład pogrzebowy z ofertą pogrzebu z kremacją

Setki lat temu, gdy Polska nie była jeszcze krajem chrześcijańskim, Słowianie żegnali swoich zmarłych w ogniu. Według ich ówczesnych wierzeń, ogień miał działanie oczyszczające. Prochy przesypywali do glinianych urn i zakopywali w ziemi. Kremacja już tysiące lat temu była tradycyjną formą pochówku.

Jeszcze pod koniec ubiegłego wieku kremacja stanowiła niszowy sposób pochówku. Obecnie coraz bardziej zyskuje na popularności – także dlatego, że została w pełni uznana przez kościół katolicki. Nie do przecenienia są również jej zalety zarówno z punktu widzenia jednostki, jak i organizacji społecznej. 

Do realizacji pochówku z kremacją warto wybrać taki zakład pogrzebowy, który miał już do czynienia z organizacją pogrzebów związanych ze spalaniem ciała. Ich doświadczenie pomoże nam godnie zorganizować ceremonię pogrzebową zmarłego. 

Jak przebiega proces kremacji?

Ciało do pogrzebu z kremacją przygotowuje się w ten sam sposób, co w przypadku pogrzebu tradycyjnego. Zgodnie z wolą bliskich, ciało przed kremacją może być wystawione w kaplicy, aby móc ostatni raz pożegnać się ze zmarłym.

Kremacji poddaje się ciało umieszczone się w specjalnej, drewnianej lub tekturowej trumnie, którą wkłada się do pieca krematoryjnego. Spalanie zwłok odbywa się w temperaturze około 1200°C i trwa dwie do trzech godzin. W tym czasie całe ciało i kości ulegają spopieleniu.

W zależności od wyboru krematorium, rodzina może uczestniczyć w całym procesie spalania zwłok lub tylko w jej początkowej fazie. Po całkowitym spaleniu, prochy umieszcza się w wybranej wcześniej przez rodzinę urnie.

Wiele domów pogrzebowych oferuje pamiątki po zmarłych – w specjalnych medalikach można umieścić odrobinę prochów zmarłego, aby móc zawsze mieć bliskiego przy sobie.

Urnę z prochami składa się w grobie ziemnym lub murowanym lub w kolumbarium. Decyzję co do miejsca pochówku podejmuje rodzina zmarłego.

Kremacja a wyznanie religijne  

Obecnie można przeprowadzić pogrzeb katolicki połączony z kremacją. Jednak nie jest to forma pogrzebu preferowana przez księży. Konferencja Episkopatu Polski przekazuje na ten temat oficjalne sugestie, które mówią, aby ceremonię ostatniego pogrzebania ciała przeprowadzić przed jego spopieleniem oraz nakazuje złożenie prochów w grobie.

Jeszcze nie tak dawno kościół katolicki nie dopuszczał tej formy pogrzebu. Chrześcijaństwo opiera się na szacunku do ludzkiego ciała, jako domu dla duszy. Dodatkowo obrzęd spopielania zwłok wyznawany był przez religie pogańskie. Jednak dziś odchodzi się od dawnych przesądów i kościół pozwala na wykonanie kremacji.

Kremacja jest dozwolona w religii katolickiej, protestanckiej i judaizmie. Co ciekawe, obrzęd kremacji zabroniony jest w religii muzułmańskiej i prawosławiu.

Dodatkowo przy kremacji musimy zastosować się także do polskiego prawa, które wyraźnie mówi, że:

  • nie można przechowywać urny z prochami w innym miejscu niż cmentarz;
  • nie wolno rozsypywać prochów osoby zmarłej zarówno na cmentarzu, jak i w innych miejscach;
  • nie wolno rozsypywać prochów na morzu, można je jedynie zatopić w urnie

Ile kosztuje pogrzeb z kremacją?

Koszt pogrzebu liczy się w tysiącach złotych. Często osoby żegnające swoich bliskich zastanawiają się nad kwestiami ekonomicznymi i chcą wybrać jak najtańszą formę ostatniego pożegnania. Okazuje się, że pogrzeb z kremacją może być tańszy, niż tradycyjny pogrzeb. O końcowych kosztach decyduje jednak kilka elementów, które znacząco mogą ponieść cenę usługi pogrzebowej. Należą do nich przede wszystkim:

  • dobór akcesoriów pogrzebowych,
  • miejsce złożenia urny,
  • wybór elementów uroczystości pogrzebowych,
  • dowóz ciała do najbliższego krematorium,
  • region kraju.

Źródło: Usługi pogrzebowe Elizjum