28 marca 2024

Kremacja a uroczystości pogrzebowe

By on 26 kwietnia 2019 0 651 Views

Choć w Polsce nadal pogrzeb tradycyjny wybiera większość rodzin, to jednak kremacja z każdym rokiem zyskuje na popularności. Jest to w dużej mierze zasługą niższych kosztów takiej uroczystości. Rodziny Zmarłych, które nie decydują się na kremację, swoją decyzję często kierują niewiedzą, jak wyglądają takie uroczystości pogrzebowe, a także jak kościół zapatruje się na tę kwestię. W związku z powyższym wyjaśnimy wszystkie wątpliwości tak, aby podjęcie decyzji było łatwiejsze.

Kremacja a ostatnie pożegnanie Bliskiego

Kremacja to innymi słowy spalenie doczesnych szczątków. Początkowe czynności związane z przygotowaniem Zmarłego odbywają się analogicznie, jak w przypadku tradycyjnego pogrzebu. Ciało zostaje umyte i ubrane a w następnej kolejności umieszczone w specjalnej trumnie dostosowanej do spalenia i następnie spalone w piecu krematoryjnym.

Przebieg tych dwóch etapów może mieć różną postać. Mianowicie, ostatnie pożegnanie zmarłego może nastąpić zarówno przed, jak i po skremowaniu Ciała. Zdarza się, że sprowadzenie Ciała w jego pierwotnym kształcie jest szczególnie problematyczne. W takiej właśnie sytuacji zostaje ono najpierw skremowane, a dopiero wtedy następują uroczystości pogrzebowe wraz z ostatnim pożegnaniem. Jeśli jednak rodzina życzy sobie zobaczyć Zmarłego przed pochówkiem, to przy pogrzebie z kremacją również jest to możliwe. Wtedy Ciało zostaje udostępnione rodzinie do pożegnania po jego przygotowaniu, umyciu i ubraniu przed spopieleniem.

Miejsce na cmentarzu dla skremowanych zwłok

Większość nowoczesnych cmentarzy oferuje tak zwane kolumbaria. Jest to specjalnie przystosowane miejsce, przypominające dużą i grubą ścianę, gdzie we wnętrzu umieszczane są urny ze spopielonymi zwłokami i zakrywane niedużą płytą nagrobną, na której umieszczone zostaną informacje o Zmarłym. Niektórym wydaje się, że brak obecności kolumbarium na cmentarzu oznacza jednocześnie brak możliwości pochowania skremowanych zwłok. W istocie jest jednak inaczej. Mianowicie, urny zawierające skremowane zwłoki z powodzeniem mogą zostać również umieszczone w ziemi. Jest to idealne rozwiązanie dla rodzin, które w jednej mogile pragną pochować swoich Najbliższych. Jednocześnie kremacja nie jest także przeszkodą do umieszczenia Zmarłego na starym cmentarzu niewyposażonym w specjalnie przygotowane kolumbarium.

Prawo polskie i kościół o kremacji zwłok

Polskie prawo zabrania przechowywania skremowanych zwłok w domu. Choć jest to częste zjawisko przedstawiane w amerykańskich produkcjach filmowych, to jednak w Polsce nie ma prawnej możliwości na takie rozwiązanie. Skremowane Ciało musi być pochowane na cmentarzu parafialnym bądź komunalnym.

Wiele wierzących osób obawia się potępienia przez kościół decyzji o skremowaniu zwłok. Obecnie kościół katolicki w pełni dopuszcza kremację i nie jest to przeszkodą do pochowania w obrządku katolickim. Jednak Konferencja Episkopatu Polski sugeruje, aby ceremonię ostatniego pożegnania przeprowadzić przed spopieleniem ciała oraz by po kremacji zwłok przeprowadzić obrzęd złożenia prochów w grobie. Religiami, które absolutnie zabraniają kremacji zwłok jest prawosławie i islam. Natomiast kremacja jest dozwolona nie tylko w katolicyzmie, ale także w protestantyzmie oraz w judaizmie.

Uroczystości pogrzebowe ze skremowanymi zwłokami

Ważną informacją dla Rodziny Zmarłego jest, że organizacją ceremonii zarówno przed spopieleniem, jak i po spopieleniu zajmuje się zakład pogrzebowy. Jeśli pogrzeb odbywa się w obrządku katolickim to przed spopieleniem zwłok następuje ceremonia ostatniego pożegnania prowadzona przez księdza. Po spopieleniu zwłok następuje ich odprowadzenie w urnie do miejsca ostatniego spoczynku. W tej ostatniej drodze, Zmarłego w urnie może nieść zarówno pracownik zakładu pogrzebowego, jak i Bliska Osoba. W zakresie oprawy pogrzebu, czyli wieńców, kwiatów lub ewentualnej oprawy muzycznej towarzyszącej uroczystości to w tych kwestiach pogrzeb z kremacją nie różni się od tradycyjnego pogrzebu.

Źródło: Dom Pogrzebowy Elizjum