23 września 2019
  • Home
  • Budownictwo
  • Klimatyzacja do mieszkania – jakie jednostki wewnętrzne można wybrać

Klimatyzacja do mieszkania – jakie jednostki wewnętrzne można wybrać

By on 27 lutego 2019 0 98 Views

Klimatyzacja do mieszkania to coraz powszechniej występujący element wyposażenia lokali. Wielość zalet tego rozwiązania jest nie do przecenienia, a koszty relatywnie niewysokie, dzięki czemu właściciele mieszkań decydują się na podniesienie komfortu użytkowania. Systemy klimatyzacji dają szerokie możliwości dostosowania urządzeń i funkcjonalności do indywidualnych wymagań użytkowników.

Klimatyzacja split i multi-split

Konfiguracja systemu klimatyzacji zależy od potrzeb użytkowników, wielkości i liczby pomieszczeń do obsługi. W ofercie firm specjalizujących się w montażu układów klimatyzacyjnych w mieszkaniach dostępne są klimatyzacje typu split i multi-split.

Klimatyzacja typu split zbudowana jest z 1 jednostki wewnętrznej i 1 agregatu zewnętrznego. Przeznaczona jest do niewielkich mieszkań, zazwyczaj kawalerek. System obsługuje jedno pomieszczenie.

Klimatyzacja typu multi-split dedykowana jest większymi mieszkaniom. Tutaj 1 agregat zewnętrzny może obsługiwać kilka – zazwyczaj od 2 do 5 jednostek wewnętrznych, a zatem może pokryć zapotrzebowanie na klimatyzowane powietrze nawet w dużych mieszkaniach. Zaletą tego rozwiązania jest oszczędność miejsca potrzebnego na lokalizację klimatyzatora zewnętrznego.

Zarówno w przypadku klimatyzacji typu split, jak i multi-split, w przypadku mieszkań duże znaczenie ma lokalizacja agregatu. Inwestorzy powinni pamiętać, że instalacja klimatyzatora zewnętrznego na elewacji zewnętrznej zazwyczaj wymaga zgody właściciela obiektu, wspólnoty mieszkaniowej czy spółdzielni. Co więcej, nie zawsze taka zgoda jest wydawana automatycznie. Wyjściem z takiego impasu jest postawienie klimatyzatora na posadzce balkonu – tu zgoda właściciela/zarządcy nie jest wymagana.

Na co zwracać uwagę wybierając klimatyzację do mieszkania

Stojąc przed wyborem klimatyzacji warto najpierw odpowiedzieć sobie na pytania, jakie funkcje powinna ona spełniać.

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkich chłodzenie pomieszczeń latem. Jednakże urządzenia współczesne oferują także funkcję grzania. Sprawnie działają w szerokim zakresie temperatur – klimatyzatory Toshiba przeznaczone do mieszkań pracują efektywnie od -15oC do +46oC.

Niewątpliwą zaletą współczesnych urządzeń klimatyzacyjnych jest emitowanie czystego powietrza wolnego od drobnoustrojów chorobotwórczych, pleśni i alergenów. Niektóre klimatyzatory absorbują także zapachy i dym tytoniowy. Oczyszczanie powietrza ma znaczenie szczególnie w miejscach, gdzie problemem jest smog. Korzystając z tych urządzeń zapewnia się w mieszkaniu optymalne warunki dla małych dzieci, osób cierpiących na problemy z drogami oddechowymi, alergików czy osób starszych.

Klimatyzatory to urządzenia, które mogą posiadać także wiele innych przydatnych funkcji: tryb cichej pracy w nocy, błyskawiczne schładzanie/ogrzewanie pomieszczenia, programowanie dzienne/tygodniowe czy sterowanie układem za pomocą Wi-Fi.  

Przed zakupem nie powinny nas powstrzymywać koszty eksploatacji – w przypadku mieszkań głównie zużycia energii elektrycznej. Współczesne urządzenia – szczególnie te znanych i cenionych marek tj. Toshiba – oferują niezwykle niską konsumpcję prądu. Urządzenia dobrej klasy klasyfikowane są w klasie energetycznej od A+ do A+++, a zastosowane rozwiązania technologiczne – m.in. inwerterowe sprężarki rotacyjne sprawiają, że ich wydajność energetyczna jest wysoka.

Różne rodzaje jednostek wewnętrznych do mieszkania

W mieszkaniach najpopularniejszym typem klimatyzatorów są klimatyzatory ścienne. Stosuje się jednak także klimatyzatory kanałowe, które dla oka postronnych są w zasadzie niewidoczne, ponieważ całe, oprócz wylotu powietrza, są obudowane w kanale. Znacznie rzadziej korzysta się z klimatyzatorów kasetonowych. Te urządzenia montowane są przy stropie i zazwyczaj cały system ukryty jest w podwieszanym suficie, zatem znajdują zastosowanie jedynie w bardzo wysokich pomieszczeniach. W mieszkaniach i domach, a także w biurach sprawdzą się konsole typu BI-FLOW, które instaluje się w miejscach przeważnie zarezerwowanych dla kaloryferów.

Źródło: Klimatyzacja Warszawa – Clima