29 marca 2024
inspekty ogrodowe

Jak zbudować inspekty ogrodowe?

By on 2 lipca 2020 0 585 Views

Inspekty ogrodowe to skrzynie bez dna z oknami inspektowymi, które można całkowicie otwierać lub lekko uchylać w celu zapewnienia przewiewu. Najczęściej służą do hodowli warzyw lub kwiatów we wczesnym sezonie wiosennym. a także późną zimą. W celu zwiększenia temperatury, dno inspektu wykłada się obornikiem. Dzięki temu już w marcu można siać m.in. pomidory, które należą do warzyw ciepłolubnych. W jaki sposób można samodzielnie wykonać inspekt ogrodowy?

Potrzebne materiały

Budowa inspektu ogrodowego powinna rozpoczynać się od zebrania odpowiednich materiałów. Ściany warto wykonać z desek, aby inspekt był lekki i łatwy do przeniesienia w inne miejsce. Do łączenia desek warto zastosować wkręty ciesielskie, ponieważ ich średnica łbów zapewnia optymalną siłę docisku. Minimalne wymiary inspektu powinny wynosić 1,2 m długości, 0,6 m szerokości i 0,6 m. Wysokość tylnej ściany powinna wynosić  0,6 m, a przedniej co najmniej 0,4 m. Dzięki temu uzyskamy optymalny spad, który zapobiegnie gromadzeniu wody na płaszczyźnie okna. Ponadto do budowy będą potrzebne drewniane listwy, kątowniki ze stali. zawiasy, wkręty samogwintujące i stożkowe oraz pleksi, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Jak zbudować inspekt?

W pierwszym etapie budujemy skrzynię. W tym celu deski przykręcamy za pomocą metalowych wkrętów do kątowników, które powinny być ok. 30 cm dłuższe od ich wysokości. Deski powinny tworzyć kąt prosty względem siebie i warto dodatkowo wykonać łączenie czołowe, aby skrzynia była stabilniejsza. Następnie przystępujemy do budowy okna inspektowego. Ramę można połączyć za pomocą płaskowników montażowych z użyciem tradycyjnych wkrętów. Natomiast hartowane wkręty do drewna są twardsze i bardziej odporne na korozję. Listwy możemy połączyć również bezpośrednio, wykonując mocowanie czołowe za pomocą wkrętów o długości 3 – 4 cm dłuższych od szerokości listew i powinny tworzyć jeden prostokąt. Kolejnym krokiem jest przymocowanie do ramy pleksi, w której należy wywiercić niewielkie otwory odpowiednio do średnicy wkrętów mocujących. Rama powinna pokrywać się z konstrukcją ścian oraz w miarę szczelnie dolegać. W przypadku wysiewu zimą, szczelinę można wypełnić gumową uszczelką samoprzylepną do drzwi i okien, bo zapobiegnie utracie temperatury. Obornik wytwarza ciepło, dzięki czemu ogrzewa nasionka, które prędzej kiełkują. Żeby zapewnić prawidłowe warunki do wzrostu roślinom, podłoże powinno składać się z 3 warstw o grubości 20 do 30 cm. Na dnie umieszczamy obornik koński, na którym rozkładamy słomę. Następnie równomiernie rozsypujemy ziemię odpowiednią do rodzaju uprawy, np. do warzyw, kwiatów, itd. Całość dokładnie ubijamy i mamy gotowy inspekt ogrodowy.

Inspekty ogrodowe umożliwiają wczesny wysiew nasion do gleby i w efekcie uzyskanie szybszych plonów lub kwitnących kwiatów. Ponadto ich konstrukcja jest lekka, dzięki czemu możemy przenosić je w dowolne miejsce, a solidne wykonanie z użyciem odpowiednich materiałów zapewnia trwałość nawet na kilka lat bez specjalnej konserwacji. Inspekty ogrodowe mogą być ciepłe lub zimne. W inspektach ciepłych montowane są elementy ogrzewania, które utrzymuje pożądane wartości temperatury na bieżąco. Natomiast w inspekcje zimnym temperatura jest wytwarzana za pomocą obornika.