25 kwietnia 2024
  • Home
  • Budownictwo
  • Jak przebiega cała inwestycja w gaz propan? Od pomysłu do odbioru
Jak przebiega cała inwestycja w gaz propan? Od pomysłu do odbioru

Jak przebiega cała inwestycja w gaz propan? Od pomysłu do odbioru

By on 27 marca 2021 0 352 Views

Modernizacja domu i zmiana dotychczasowej formy ogrzewania na tańszą, bardziej ekologiczną to zawsze znakomity pomysł. Nie należy bać się zmian. Zakładanie nowej instalacji zbiornikowej na gaz propan bądź zmiana dotychczasowej formy ogrzewania na zasilanie propanem to zadanie wieloetapowe. Pomysł i chęć jego realizacji to dopiero początek. Jednak nie jest to zadanie trudne. Podpowiadamy, jak przebiega droga od pomysłu do realizacji i z jakimi wyzwaniami będzie musiał mierzyć się inwestor.

Zakładamy instalację na gaz propan – po pierwsze pomysł

Zakładanie instalacji na gaz propan, podobnie jak każdy inny projekt, rozpoczyna się od pomysłu. Bywa, że pomysł i chęć wykonania instalacji poprzedzone są wnikliwą analizą oraz zaznajomieniem się ze wszystkimi zaletami ogrzewania domu czy firmy propanem. Jednak zdarza się, że pomysł to jedynie chęć zmiany czy znalezienia lepszej metody ogrzewania. W tym drugim przypadku warto rozważyć wszystkie możliwości, przeanalizować wady i zalety każdego rozwiązania oraz jego opłacalność. 

Obecnie gaz propan jest nie tylko najbardziej ekologicznym i wygodnym materiałem opałowym, ale także najbardziej wydajnym oraz najtańszym. Sprawia to, że jest często wybierany zarówno do nowo powstających domów, jak i w starszych budynkach jako alternatywa dla dotychczasowej formy ogrzewania. Kiedy inwestor jest zdecydowany na założenie instalacji na gaz propan na swojej posesji, powinien znaleźć rzetelnego wykonawcę. 

Poszukiwania najlepiej zacząć od rodziny czy znajomych, aby móc wybrać firmę z polecenia. Jeśli nie mamy takiej możliwości, zajrzyjmy do internetu, poszukajmy na forach oraz obejrzyjmy strony wykonawców instalacji gazowych. Najlepiej wybrać przedsiębiorcę, który zatroszczy się o wszystkie aspekty prac: od projektu i zgłoszenia przez wykonanie, na odbiorze technicznym kończąc.

Przystąpienie do prac – jak przebiega realizacja?

Przystąpienie do prac może nastąpić, kiedy został wybrany wykonawca. Jeśli zdecydowaliśmy się na firmę, która kompleksowo zadba o interesy inwestora, to możemy być spokojni. Wykonawca zatroszczy się wtedy zarówno o wykonanie stosownych projektów oraz map geodezyjnych, jak i o zgłoszenie budowy w starostwie. Warto wiedzieć, że zgłoszenie budowy jest wystarczającą formą poinformowania starostwa o prowadzonych pracach wyłącznie w przypadku, kiedy wyposażamy naszą instalację gazową w zbiornik o pojemności nieprzekraczającej 7 m3, czyli 7000 l. Wybierając większy zbiornik, musimy już starać się o pozwolenie na budowę. 

Po dopełnieniu formalności klient wraz z wykonawcą ustalają wielkość zbiornika na gaz, miejsce jego posadowienia na działce oraz rodzaj kotła, jaki zostanie podłączony do instalacji. Następnie zatrudniona przez nas firma przystępuje do wykonywania niezbędnych prac. Czas realizacji wszystkich zadań uzależniony jest zarówno od pogody, jak i od firmy przeprowadzającej prace.

Odbiór instalacji, czyli zakończenie inwestycji

Po zakończeniu montażu i wszystkich prac budowlano-monterskich przychodzi czas na napełnienie zbiornika gazem oraz końcowy odbiór instalacji gazowej wraz ze zbiornikiem i kotłem gazowym. W pierwszej kolejności należy skontaktować się z dystrybutorem płynnego propanu w celu umówienia dostawy. Bywa, że firma realizująca całą inwestycję oferuje również sprzedaż gazu. Wtedy wszystko jest o wiele łatwiejsze i lepiej zgrane w czasie. Dodatkowo decydując się na tak szeroką współpracę z jedną firmą, można liczyć na korzystne rabaty. 

Końcowy odbiór instalacji jest realizowany przez inspektora Urzędu Dozoru Technicznego. Sprawdza on, czy lokalizacja zbiornika jest zgodna z przepisami, a także czy wykonanie jest takie jak w projekcie oraz czy zbiornik jest odpowiednio szczelny. To ostatni etap inwestycji. Po wykonanym odbiorze inspektora Urzędu Dozoru Technicznego można rozpocząć użytkowanie instalacji gazowej i cieszyć się oszczędnym, wydajnym oraz ekologicznym ciepłem w domu.

Źródło: LPGDirect.pl – Dostawca Gazu