29 marca 2024
Jak ćwiczyć mózg

Jak ćwiczyć mózg?

By on 18 listopada 2018 0 932 Views

Mózg to skomplikowana maszyna potrzebująca nowych wyzwań, dzięki którym działa na pełnych obrotach. Niezastąpionym sposobem na ćwiczenie mózgu jest czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek, układanie puzzli. Okazuje się również, że istnieje możliwość korzystania z profesjonalnych usług trenerów specjalizujących się w ćwiczeniach mózgu.

Dlaczego trzeba ćwiczyć mózg?

Zdolność do zapamiętywania informacji maleje wraz z wiekiem. Utratę sprawności umysłu można jednak spowolnić. Sposobem na to jest regularne ćwiczenie mózgu. Naukowcy zauważyli, że pod wpływem wytężonej aktywności, mózg jest w stanie tworzyć nowe komórki nerwowe oraz zagęszcza połączenia między komórkami, które w mózgu już istnieją.

Regularne ćwiczenie mózgu jest ważne szczególnie teraz, gdy dzięki technologicznym nowinkom ludzie zaczynają odzwyczajać się od myślenia. Dziś nie musimy pamiętać urodzin najbliższych, daty i miejsca spotkania z przyjaciółmi, czy z kontrahentami, robi to za nas smartfon. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie stawianie przed umysłem nowych wyzwań rozleniwia go.

Proste czynności a tyle znaczą

Regularne pobudzanie mózgu to gwarancja lepszego funkcjonowania w dzisiejszym społeczeństwie. Na początek trzeba wyjść ze swojej strefy bezpieczeństwa, gdzie wszystko odbywa się według ustalonego rytmu. Nowa aktywność zmusi mózg do wysiłku, np. zamiast zapisywać listę zakupów warto spróbować zapamiętać ją. Co więcej, odejściem od codziennej rutyny jest poznawanie nowych ludzi. Sposobem na powołanie do życia nowych połączeń nerwowych jest też nauka nowego języka, czy gra na instrumencie muzycznym. Wzmaga to kreatywność i wspomaga pamięć.

Pisz i czytaj

Świetnym ćwiczeniem dla mózgu jest odręczne pisanie, które dla wielu jest zapomnianą przeszłością. Stymuluje ono w mózgu obszary, które są odpowiedzialne za kojarzenie, pamięć, kreatywność, orientację przestrzenną. Pisząc ręcznie koncentrujemy się na poprawnym pisaniu, na kształcie liter i tym samym ćwiczymy mózg (nawet o tym nie wiedząc). Niemałym wyzwaniem dla mózgu jest też czytanie. Skupianie uwagi na tekstach czytanej książki wymaga koordynacji wielu złożonych funkcji poznawczych, i tym samym gwarantuje głowie porządny trening. Podkreśla się, że osoby systematycznie czytające książki szybciej rozwiązują problemy i dysponują umiejętnością trafnego odczytywania uczuć innych ludzi.

Gdy zabawa rozwija

Sposobem na trening mózgu jest regularne układanie puzzli, granie w tradycyjne planszówki, scrabble, rozwiązywanie krzyżówek czy sudoku. Wszystkie wymienione zajęcia łączą przyjemne z pożytecznym. Ich dużą zaletą jest to, że można w nich uczestniczyć wspólnie z przyjaciółmi, rodziną. Naukowcy wykazali, że tego rodzaju czynności pobudzają synapsy mózgowe do pracy oraz zwiększają neuroplastyczność mózgu, która pozwala mu na adaptację, i w pewnym zakresie na samo naprawę w razie uszkodzeń oraz pozwala gromadzić wspomnienia.

Aktywność fizyczna a wydajność umysłu

Sport to zdrowie, i to nie tylko dla ciała. Wykazano, że wysiłek fizyczny stymuluje powstawanie nowych połączeń nerwowych i skutkuje zwiększeniem ilości komórek mózgu. Prowadzone do tej pory badania pokazały, że regularny spacer w przypadku ludzi po 60. roku życia zmniejsza ryzyko demencji. Sprawność fizyczna ma również wpływ na funkcje poznawcze u dzieci. Naukowcy stwierdzili, że ćwiczenia zwiększają hipokamp, który uczestniczy w procesie uczenia się i zapamiętywania.

BrainRx – program ćwiczeń dla mózgu

W ćwiczeniu mózgu mogą pomóc specjaliści zajmujący się funkcjami poznawczymi. Stosowany przez nich program BrainRx, stworzony z przez amerykańskiego lekarza dr K. Gibsona, w sposób przemyślany i, co najważniejsze, sprawdzony ćwiczy mózg, czego efektem są np. lepsze wyniki w nauce.

Od przeszło 3 dekad system ten pomaga zarówno dzieciom, jak i dorosłym w problemach w nauce na całym świecie. Dowodem jego skuteczności są wyniki badań przeprowadzonych na grupie ponad 20 000 studentów. Wykazano, że program ten poprawia uwagę uczniów, ich pamięć, logiczne myślenie, rozumowanie i przyczynia się do poprawy IQ. BrainRx niweluje słabe strony zdolności kognitywnych dziecka, u którego zdiagnozowano ADHD, ADD, dysleksję czy autyzm.

Źródło: https://braingym.pl/