24 sierpnia 2019
  • Home
  • Life Style
  • Holenderski rynek pracy dla Polaków – jakie prace dominują w sezonie wiosna/lato?

Holenderski rynek pracy dla Polaków – jakie prace dominują w sezonie wiosna/lato?

By on 26 maja 2019 0 63 Views

Praca sezonowa za granicą jest chętnie wybieranym, szczególnie przez uczniów i studentów, sposobem na dodatkowy zarobek. Pozwala ona na odłożenie znacznej sumy pieniędzy bez rezygnacji ze zobowiązań edukacyjnych w kraju. Nie tylko studenci i uczniowie decydują się na pracę sezonową. Wielu pracowników ceni sobie pracę jedynie w sezonie również ze względu na branże, które najbardziej potrzebują w tym czasie dodatkowych rąk do pracy. A jakie prace dominują w Holandii w sezonie wiosna/lato?

Dlaczego praca sezonowa w Holandii, a nie w Polsce?

Głównym, najważniejszym powodem, dla którego lepiej wybrać pracę sezonową w Holandii zamiast pracy sezonowej w Polsce, są pieniądze. Takiej sytuacji sprzyja obecny kurs złotówki względem euro. Nawet zarabiając najniższą stawkę w państwie kwitnących tulipanów, otrzymujemy wynagrodzenie na poziomie niemożliwym do osiągnięcia w przypadku pracy sezonowej w Polsce. Nawet jeżeli od wynagrodzenia odejmiemy koszty dojazdu, zakwaterowania, ubezpieczenia, to wciąż wyjazd za granicę pozostaje niebywale opłacalny. Dodatkowo praca sezonowa w Holandii zawsze jest zatrudnieniem legalnym. Niestety w Polsce w przypadku prac sezonowych, zwłaszcza w rolnictwie, najczęściej nie możemy liczyć na umowę wraz z odprowadzanymi od niej składkami, a więc zatrudnienie zwyczajnie odbywa się z pominięciem prawa.

Prace sezonowe w Holandii

Możliwości zatrudnienia sezonowego jest niemało. Można szukać zatrudnienia w logistyce, w budowlance oraz na produkcji i w różnego typu magazynach przy pakowaniu towarów. Nie zmienia to faktu, że najbardziej popularną i wciąż najchętniej wybieraną pracą sezonową jest ogrodnictwo. Polacy szczególnie często decydują się na pracę w ogrodnictwie, a największą popularnością taka praca cieszy się wśród kobiet. Wynika to z faktu, że praca w ogrodnictwie nie wymaga szczególnej tężyzny i siły fizycznej. Dodatkowo mogą ją wykonywać pracownicy niezależnie od wieku. Oprócz tego jest to jedno z zajęć, które niemal zupełnie nie wymaga od pracownika znajomości języka niderlandzkiego. Pracę można wykonywać nawet przy minimalnym stopniu znajomości języka angielskiego. Niepotrzebna jest również żadna zaawansowana wiedza z zakresu ogrodnictwa i uprawy roślin.

Praca sezonowa w ogrodnictwie

Praca w ogrodnictwie może być zarówno pracą sezonową, jak i pracą stałą, wykonywaną przez cały rok. Całoroczna praca w ogrodnictwie jest możliwa dzięki wykorzystaniu szklarni. Z kolei praca sezonowa odbywa się zarówno pod gołym niebem, jak i w szklarniach. W Holandii prace w ogrodnictwie opierają się na sadzeniu, pielęgnacji i zbiorach warzyw oraz owoców, a także kwiatów. Dużą popularnością cieszą się holenderskie tulipany i truskawki. Uprawy tych roślin są chyba najbardziej popularnymi celami podróży zarobkowych w sezonie wiosenno-letnim. Ponadto otworem przed polskimi pracownikami stoją również holenderskie sady, gdzie potrzebne są dodatkowe ręce przy zbiorach owoców.

Skąd pewność, że praca jest legalna?

Polacy decydujący się na podjęcie pracy sezonowej, nauczeni złymi doświadczeniami z kraju, zastanawiają się, skąd mogą mieć pewność, że podjęta przez nich praca jest rzeczywiście legalnym zatrudnieniem. Z jednej strony podpisanie umowy przez pracownika i pracodawcę jest jednym z podstawowych warunków. Z drugiej – umowa nie zgłoszona w żadnym urzędzie nie ma mocy prawnej, a więc nie zawsze jest ona bezwzględnym wskaźnikiem legalności zatrudnienia. Szczególnie trudno jest się zorientować osobom, które nie władają językiem obcym, choć nawet pracownicy z podstawową znajomością języka mogą mieć problem, by zrozumieć skomplikowaną urzędową mowę. Natomiast korzystając z usług biura pośrednictwa pracy, zawsze i bezwzględnie otrzymujemy pewność legalności zatrudnienia. Agencje pracy tymczasowej działające na polskim rynku, dbając o swój prestiż i dobrą opinię, pośredniczą jedynie w legalnym podejmowaniu pracy za granicą. Jest to więc dobry powód, by skorzystać z ich usług.

Źródło: Faspacking