19 kwietnia 2024
odgrzybianiem scian

Dlaczego nie można zwlekać z odgrzybianiem ścian?

By on 3 grudnia 2020 0 520 Views

Pleśń na ścianach to częste zjawisko intensywniej występujące w okresie jesieni i zimy. Wpływ na jej powstawanie ma nadmierna wilgoć w mieszkaniu. Nie tylko ujmuje ona walorów estetycznych, lecz także jest także bardzo niebezpieczna dla zdrowia człowieka. W związku z tym, że jej rozwój może nieść ze sobą poważne skutki, należy reagować szybko i nie zwlekać z odgrzybianiem ścian.

Pleśń – jak powstaje?

Powodów może być kilka. Najbardziej prawdopodobnym jest nieodpowiednia wentylacja pomieszczenia. Grzyb chętnie będzie rozwijał się w miejscach wilgotnych, w których dodatkowo brakuje odpowiedniego przewiewu. Problemem może być także przemarzanie ścian od zewnątrz budynku, na co szczególnie jesteśmy narażeni zimą. Zdarza się również, że nadmierna wilgoć w mieszkaniu pojawia się po wystąpieniu przecieku instalacji wodno-kanalizacyjnej. Cykl rozwojowy pleśni rozpoczyna się od mikroskopijnych zarodników, które unoszą się w powietrzu w postaci oparów. Kiedy zarodniki trafią na miejsce wilgotne, gdzie panuje wysoka temperatura, rozpoczyna się rozwój grzybni, zbudowanej z poplątanych ze sobą strzępek.

Z czego składa się pleśń?

Grzyby wytwarzają niezwykle niebezpieczne mikotoksyny, które niewidoczne dla ludzkiego oka, wraz z rozwojem mogą powoli nas podtruwać. Produkują te związki jako własny środek obronny, ponieważ ułatwiają im one przetrwanie w procesie współzawodnictwa mikroorganizmów czy też wnikanie do innych organizmów. W pleśni znajdziemy takie chemikalia jak: aflatoksyny, ochratoksyny, sterigmatocystyna czy trichoteceny. Wszystkie z tych substancji wykazują działania rakotwórcze, stanowią niebezpieczeństwo dla wątroby lub układu immunologicznego. Ostatnie z wymienionych są przyczyną krwotoków czy wymiotów.

Komu najbardziej szkodzi grzyb?

Zagrzybione mieszkanie szkodzi oczywiście każdemu, jednak najbardziej narażone grupy to małe dzieci, alergicy czy astmatycy. Pleśń może prowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie dziecka, gdyż dzieci mają mniejszą odporność niż dorośli i są znacznie bardziej narażone na silne działanie toksyn. Początkowo występujące objawy to kaszel, katar czy ból gardła. Z czasem może to prowadzić do zaburzeń pracy płuc, alergii lub astmy, obecnej na stałe w życiu człowieka. U osób będących już alergikami i astmatykami pleśń nasila objawy i znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Skutki lekceważenia grzyba

Podstawowymi skutkami oddziaływania toksyn pochodzących z pleśni są: zmęczenie, problemy z koncentracją, bezsenność czy też rozdrażnienie. Już te objawy mogą okazać się niezwykle uciążliwe, ale niestety są one łagodniejszymi z wielu. Obecność grzyba naraża nas także na przewlekłe bóle głowy, mięśni i stawów. Może powodować nawracanie infekcji skórnych i zapalenia zatok. Tworzy niebezpieczeństwo uszkodzenia układu pokarmowego, nerwowego czy też oddechowego. Bywa przyczyną bardzo niebezpiecznych chorób np. grzybicy kropidlakowej płuc, której objawami są gorączka, ból klatki piersiowej, duszności, a nawet plucie krwią. Uszkadza nerki i wątrobę. W dalszej perspektywie może doprowadzić nawet do bezpłodności lub rozwoju nowotworu.

Pamiętaj, że im dłużej pozwalasz pleśni się rozwijać, tym bardziej narażasz siebie i innych domowników na wiele dolegliwości. Grzyba należy zatem pozbyć się jak najszybciej, gdy tylko zorientujemy się, że zawitał on do naszego domu. Należy w tym celu co jakiś czas zrobić dokładny przegląd mieszkania, zaglądając w każdy kąt i odsuwając meble. Nie warto zwlekać z odgrzybianiem ścian, należy jak najszybciej zadbać o komfort i bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny.