25 maja 2019
  • Home
  • Przemysł
  • Czym kierować się przy zakupie lamp LED do uprawy?
Czym kierować się przy zakupie lamp LED do uprawy

Czym kierować się przy zakupie lamp LED do uprawy?

By on 21 sierpnia 2018 0 72 Views

W uprawie roślin wiele czynników wpływa na ostateczny efekt. Jest to m.in. nawodnienie, odpowiednia wentylacja czy oświetlenie. W przypadku tego ostatniego warto zastanowić się nad nowoczesnym rozwiązaniem oświetlenia LED. Pomimo że pierwsze żarówki ledowe powstawały już w latach 60., to dopiero w ostatnim czasie zyskały na popularności – nie tylko w przypadku aranżacji wnętrz, lecz również właśnie w uprawie roślin. W dzisiejszym artykule przedstawimy zalety lamp LED, które mogą zostać wykorzystane zarówno przez początkujących, jak i zaawansowanych ogrodników.

Dlaczego warto postawić na oświetlenie LED?

Głównym powodem, dla którego oświetlenie LED jest tak chętnie wybierane jest przede wszystkim energooszczędność. Diody LED potrafią bowiem zużyć nawet o 40% mniej prądu niż inne rodzaje oświetleń. Jednocześnie oferują one stabilną i wydajną pracę, dostarczając światła o odpowiednich parametrach.

Wybierając lampy LED, warto pamiętać o tym, że podczas każdej fazy rozwoju roślin wymagany jest inny strumień światła. Z tego powodu najczęściej kupuje się kilka lamp jednocześnie, aby uniknąć nieprzewidzianych i nagłych zakupów. W przypadku każdej rośliny należy dokładnie zapoznać się z zalecanymi wartościami strumienia światła.

Własnoręcznie wykonany panel czy kupiony?

Diody LED wykorzystywane do uprawy roślin w znacznym stopniu różnią się od tych, które montowane są w mieszkaniach czy w zapalniczkach. Wiele osób pasjonujących się uprawą roślin decyduje się na własnoręczne wykonywanie paneli LED. Jeszcze kilka lat temu miało to swoje uzasadnienie, gdyż asortyment dostępny za pośrednictwem różnych sklepów nie zawsze oferował odpowiednią wydajność oraz parametry. W dzisiejszych czasach jest jednak inaczej, gdyż tak jak w innych obszarach – również w dziedzinie oświetlenia LED nastąpił rozwój. Tak naprawdę różnica w cenie pomiędzy własnoręcznie wykonanym panelem a tym zakupionym w profesjonalnym sklepie z akcesoriami LED nie jest wysoka. Co więcej, kupując gotowy produkt, oszczędzamy dużo czasu i pracy, a także mamy większą pewność, że panel spełni nasze oczekiwania.

Zabezpieczenie przed wilgocią oraz wysoka wydajność

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, diody LED używane do uprawy roślin w znacznym stopniu różnią się od tych, które montowane są np. w mieszkaniach w celu ich oświetlenia. Przede wszystkim należy pamiętać, że panele LED przy uprawie roślin narażone są na wilgoć, dlatego asortyment przeznaczony właśnie w tym celu musi cechować się odpowiednim zabezpieczeniem.

Warto również wspomnieć o tym, że uprawa roślin wiąże się z długotrwałą pracą diod LED. Z tego powodu muszą charakteryzować się one wysoką wydajnością, nieprzerwanym działaniem oraz długą żywotnością. Kupując panel w sklepie, mamy na niego odpowiednią gwarancję i serwis. W przypadku gdy panel led przestaje działać, lub jego część nie świeci, to dzięki odpowiedniemu serwisowi ze strony sklepu, można rozwiązać taki problem praktycznie od ręki.

Podsumowanie

Przy zakupie warto zwracać uwagę na jakość wykonania, a możemy określić ją na podstawie renomy producenta czy opinii w internecie. Warto pamiętać, że lepsze diody będą cechowały się dłuższą żywotnością i wydajnością. Tanie diody LED czy panele, pomimo że mogą być kuszące, to w perspektywie kilku upraw okazują się często większymi kosztami ze względu na konieczność ich wymiany. Warto więc kupić panel LED lepszej jakości, który dzięki temu będzie charakteryzował się długą żywotnością a co najważniejsze bezstresową obsługą.

Inspirowane: Growtent.pl – vaporizery