19 kwietnia 2024
  • Home
  • Finanse
  • Chcesz nawiązać współpracę z firmą zagraniczną? Co zrobić, by uniknąć problemów?
Wspolpraca z zagranicznym kontrahentem

Chcesz nawiązać współpracę z firmą zagraniczną? Co zrobić, by uniknąć problemów?

By on 8 lutego 2021 0 306 Views

Wielu przedsiębiorców zmaga się z dylematem rozpoczęcia współpracy z zagranicznym przedsiębiorstwem. Niestety wiąże się to z dużą odpowiedzialnością, a czasem nawet i ryzykiem. Czy istnieje więc jakiś sprawdzony sposób na to, by zwiększyć swoje szanse? Jakie elementy powinna zawierać umowa zawiązana pomiędzy stronami? Na czym polega weryfikacja kontrahentów zagranicznych?

Współpraca z zagranicznym kontrahentem – blaski i cienie

Postęp technologiczny, jakiego doświadczamy w obecnych czasach, bez wątpienia sprzyja rozwojowi biznesu. Pomaga on również w nawiązaniu współpracy z firmami działającymi za granicą. Nie oznacza to jednak, że zadanie to należy do łatwych. Dlatego zachowanie ostrożności to podstawa. Nie zawsze może ona skończyć się realizacją zamierzonych przez przedsiębiorstwo celów. Czasem niestety trzeba ubiegać się swoich praw w sądzie. Jak tego uniknąć?

Zawarcie umowy z zagranicznym przedsiębiorcą – jak to zrobić?

Na początku należy zacząć od wyznaczenia dokładnych celów i zaplanowania strategii działań/ Jeżeli jest ona dobrze przemyślana, następnym krokiem jest wynegocjowanie istotnych dla umowy kwestii. Jest to niezwykle ważne że względu na to, iż próba podjęcia wszelkich renegocjacji, może być już niemożliwa. Na co warto więc zwrócić szczególną uwagę przed samym podpisaniem umowy?

Na tym etapie kluczowe znaczenie dla losów Twojej firmy ma potwierdzenie danych kontrahenta oraz jego wiarygodności. Weryfikacja kontrahentów zagranicznych to najważniejsza z czynności,  jaką należy podjąć przed przystąpieniem do negocjacji. Wszelkich niezbędnych informacji o potencjalnym wspólniku, można zasięgnąć z rejestru przedsiębiorców, jaki jest prowadzony na terenie państwa, w którym działa jego firma. Każdy rejestr zawiera dane takie jak: rodzaj prowadzonej działalności, jej adres, dane ewentualnych wspólników oraz zarządu firmy. Ponadto widnieją w nim również informacje o wysokości posiadanego przez kontrahenta kapitału. Przeprowadzanie tej procedury wymaga jednak dużej dawki cierpliwości. Chybe że zrobi to za nas zajmująca się tym na co dzień firma windykacyjna.

Negocjacje warunków zawieranej umowy

Jeżeli przyszły wspólnik okazał się być wiarygodnym, następnym krokiem będzie wynegocjowanie warunków umowy. Jeżeli druga strona nie chce przystąpić na określone zasady, bądź żąda zbyt wiele, zawsze można zrezygnować z przyszłej współpracy. Tym samym zaoszczędzisz na kosztach związanych z przygotowaniem umowy. Jeżeli jednak roszczenia obu stron zostały obopólnie zaakceptowane, można przystąpić do ustalenia zapisów umowy. Dokument ma na celu określenie wspólnych zamiarów oraz celów obydwu ze stron oraz warunków współpracy. Następnym krokiem jest przystąpienie do podpisania umowy.

Co powinna zawierać umowa?

Prawidłowo spisana umowa z zagranicznym kontrahentem niczym nie różni się od tej, którą należałoby spisać z jej polskim konkurentem. Powinna ona zawierać informacje o:

  • Przedmiocie umowy,
  • Terminie jej realizacji,
  • Stawkach i wynagrodzeniu,
  • Specyfikacji i jakości towaru, będącym przedmiotem umowy,

Nie zaszkodzi również umieścić w niej zapisów, które mają na celu ochronę interesów obydwu ze stron. Zabezpieczają one na wypadek niewywiązywania się z warunków umowy bądź nieuczciwego postępowania. W tym celu służą:

  • Kary umowne,
  • Gwarancje,
  • Oświadczenia o poddaniu się egzekucji,
  • Warunki zawieszenia lub rozwiązania warunków współpracy,
  • Zapisy techniczne mające na celu pomoc w wywiązaniu się z postanowień kontraktu. Są to np. zasady dotyczące przenoszenia ryzyka utraty, warunki dokonywania reklamacji, itp.

Co zrobić gdy jest już za późno?

Niedopatrzenia w kwestiach formułowania warunków umowy mogą być opłakane w swoich skutkach. Co zrobić gdy jest już za późno na polubowne odstąpienie od kontraktu? Niestety nie zawsze możliwość przedsądowego rozwiązania konfliktu przynosi oczekiwanie rezultaty. W tym przypadku nie warto ryzykować – najlepiej zgłosić się z pomocą do firmy windykacyjnej, która zajmie się profesjonalnym ściąganiem należności.

  Finanse